Microsoft, DeepMind kurucu ortağı Mustafa Suleyman'ı yeni yapay zeka biriminin CEO'su olarak işe aldı

Microsoft, Google'ın 2014 yılında satın aldığı yapay zeka girişimi DeepMind'ın kurucu ortaklarından Mustafa Suleyman'ı yapay zeka biriminin CEO'su olarak işe aldı.
Microsoft, DeepMind kurucu ortağı Mustafa Suleyman'ı yeni yapay zeka biriminin CEO'su olarak işe aldı

Microsoft, Google'ın 2014 yılında satın aldığı yapay zeka girişimi DeepMind'ın kurucu ortaklarından Mustafa Suleyman'ı Copilot AI girişimlerine liderlik etmesi için işe aldığını duyurdu. Paylaşılanlara göre Mustafa Suleyman, şirketin CEO'su Satya Nadella'ya bağlı olarak Microsoft AI'ın başkan yardımcısı ve CEO'su olacak.

Suleyman, 2022 yılında Google'ın ana şirketi Alphabet'ten ayrılarak Inflection AI adlı yapay zeka girişimini hayata geçirmiş ve bu girişimin kurucu ortağı ve CEO'su olarak anılmıştı. Satya Nadella, Inflection'ın kurucu ortağı ve baş bilim insanı Karén Simonyan'ın da girişimin birkaç çalışanıyla birlikte Microsoft AI'ın baş bilim insanı olarak Microsoft'a katıldığını açıkladı.

Yeni Microsoft AI grubu Bing, Windows ve diğer Microsoft ürünlerinde yer alan Copilot üzerinde çalışacak. Tüketici yapay zeka ürünleri ve araştırmaları da bu grubun altında yer alacak. Nadella, reklam ve web hizmetleri CEO'su ve Copilot, Bing ve Edge'i geliştiren ekibin başkanı Mikhail Parakhin'in Suleyman'ın altındaki yeni organizasyona katılacağını yazdı.

Inflection AI, geçtiğimiz haziran ayında Microsoft, Reid Hoffman, Bill Gates, Eric Schmidt ve Nvidia'nın katıldığı yatırım turunda 1.3 milyar dolar yatırım almıştı. Inflection'ın ise eski Mozilla yöneticisi Sean White'ı yeni bir CEO olarak işe aldığı belirtiliyor.

Mustafa Suleyman’ın yapay zeka sektöründeki kariyer yolculuğunun tüm detaylarına buradan göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.