Elon Musk'ın yapay zekası Grok, açık kaynak olarak yayınlandı

Grok, GitHub'da yayına alındı. Bu açık model, 314 milyar parametreli Uzmanlar Karışımı modeli Grok-1'in temel model ağırlıklarını ve ağ mimarisini içeriyor.
Elon Musk'ın yapay zekası Grok, açık kaynak olarak yayınlandı

Hatırlarsanız Grok'un açık kaynak olarak yayınlanacağını sizlere aktarmıştık. Grok, GitHub'da yayına alındı. Böylece araştırma ekipleri ve geliştiriciler modeli daha da geliştirebilecek. Grok'un kodunu açık kaynak olarak yayınlaması, OpenAI, Meta ve Google gibi şirketlerin modelleriyle rekabet etmesini de sağlayacak. 

Şirketin paylaştığı blog gönderisine göre bu açık model, 314 milyar parametreli Uzmanlar Karışımı modeli Grok-1'in temel model ağırlıklarını ve ağ mimarisini içeriyor. Model, ticari kullanıma izin veren Apache 2.0 lisansı altında piyasaya sürülüyor. Bununla beraber, modeli eğitmek için kullanılan veriler açık kaynak olarak yayınlanmadı. Aynı şekilde gerçek zamanlı veriler için X'e bağlantı verilmediğini de belirtelim. 

Aslına bakarsanız Grok, X'e ve onun gerçek zamanlı, kullanıcı tarafından oluşturulan gönderilerine ve bilgilerine özel erişim ile rakiplerinden ayrışıyor. Asistanın arkasındaki modelin X'teki milyarlarca gönderi üzerinde eğitildiğini hatırlatalım. Model, X'te yayınlanan en son verilere erişerek güncel bir konu hakkında soru sorulduğunda güncel bilgiler sunmasını sağlıyor. 

İlk olarak 2023'ün Kasım ayında kapalı bir versiyon ile yayına alınan Grok, aylık 16 dolar veya yıllık 168 dolar ücretlere sahip olan X Premium + abonelik hizmeti aracılığıyla erişilebiliyordu. 

Grok'un açık kaynak olması, Elon Musk'ın OpenAI karşıtı duruşunu destekler nitelikte. Elon Musk'ın OpenAI ve Sam Altman'a dava açtığını sizlere aktarmıştık. Musk, OpenAI'ın da benzer şekilde hareket ederek kodlarını açık kaynak yayınlaması gerektiğini söyleyen bir X kullanıcısına, "OpenAI bir yalan." yorumunda bulunmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.