Figure, 2,6 milyar dolar değerleme üzerinden 675 milyon dolar yatırım aldı

675 milyon dolarlık yatırım turunun katılımcıları arasında Microsoft, OpenAI Startup Fund, NVIDIA, Jeff Bezos, Parkway Venture Capital, Intel Capital, Align Ventures ve ARK Invest yer alıyor.
Figure, 2,6 milyar dolar değerleme üzerinden 675 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka destekli insanı robotlar geliştiren bir girişim olan Figure'ün, 70 milyon dolar yatırım aldığını geçtiğimiz Mayıs ayında sizlere aktarmıştık. Figure, aradan 1 yıl bile geçmeden oldukça büyük bir yatırım ile tekrar karşımıza çıktı. Figure tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, B serisi yatırım turunda 675 milyon dolar yatırım aldı.

Alınan 675 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Figure girişiminin değerlemesinin 2,6 milyar dolara ulaştığını da ekleyelim. 675 milyon dolarlık yatırım turunun katılımcıları arasında ise Microsoft, OpenAI Startup Fund, NVIDIA, Jeff Bezos, Parkway Venture Capital, Intel Capital, Align Ventures ve ARK Invest gibi önemli markalar yer alıyor.

675 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Figure'ün bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 755 milyon dolara ulaştı. Figure aldığı yatırımı, insansı robotlarının pazara sunulmasını hızlandırmak için kullanacak.

2022 yılında Brett Adcock tarafından ABD'de kurulan Figure, perakende sektörü için depo yönetiminden satışa kadar çeşitli görevleri yerine getirebilen insansı robotlar geliştiriyor. Atanan görevleri dinlenme veya mola verme ihtiyacı olmadan gerçekleştirebilen robotların işletmelere yüksek verimlilik ve üretkenlik katması hedefleniyor.

Figure'ün geçtiğimiz günlerde önemli bir anlaşma ile karşımıza çıktığını da hatırlatalım. Otomotiv sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer alan BMW, Figure tarafından geliştirilen insansı robotları Güney Carolina'daki Spartanburg tesisinde kullanacağını geçtiğimiz Ocak ayında duyurdu.

Figure tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, insansı robotların kullanacağı bir yeni bir yapay zeka modeli geliştirmek için OpenAI ile iş birliğine de gidecek. Yapay zeka altyapısı, eğitimi ve depolaması için şirketin yatırımcıları arasında yer alan Microsoft'un Azure platformundan yararlanılacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.