AB, reşit olmayanların güvenliğini baz alarak TikTok'a soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, TikTok'a, reşit olmayanların güvenliği ve diğer konulardaki potansiyel Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ihlalleri nedeniyle soruşturma başlattı.
AB, reşit olmayanların güvenliğini baz alarak TikTok'a soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, TikTok'a, reşit olmayanların güvenliği ve diğer konulardaki potansiyel Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ihlalleri nedeniyle soruşturma başlattı. Yaş doğrulama sorunları ve varsayılan gizlilik ayarlarına odaklanacak bu soruşturma ile Avrupa Komisyonu, reklam şeffaflığı ve araştırmacıların veri erişimini de inceliyor. 

Soruşturma, reşit olmayanların mahremiyetine ve güvenliğine odaklanıyor. Komisyon, TikTok'un tasarım ve algoritmalarının, bağımlılık yapıcı davranış ve zararlı içeriğe yol açabilecek "tavşan deliği etkileri" de dahil olmak üzere potansiyel olarak olumsuz yönlerini inceleyeceklerini söylüyor. Avrupa Komisyonu, değerlendirmenin kişinin fiziksel ve zihinsel esenliği ve çocuk haklarına saygı temel hakkının kullanılmasına yönelik potansiyel risklere karşı koymayı amaçladığını belirtiyor.

Avrupa Birliği ayrıca TikTok'un reşit olmayanların uygunsuz içeriğe erişimini engellemesi beklenen yaş doğrulama araçlarını da inceliyor.

Bir TikTok sözcüsü gençleri korumak ve 13 yaşın altındakileri platformdan uzak tutmak için öncü özelliklere ve ayarlara sahip olduklarını söyledi. Sözcü, "Gençleri TikTok'ta güvende tutmak için uzmanlarla ve sektörle birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve şimdi bu çalışmayı komisyona ayrıntılı olarak açıklama fırsatına sahip olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" diye ekledi.

Avrupa Komisyonu, son birkaç ay içinde ikinci kez büyük bir sosyal medya şirketine karşı resmi işlem başlattı. Aralık ayında kurum, X'in yasa dışı içerik ve dezenformasyonun yayılmasıyla mücadelede bazı yasal yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini belirlemek üzere soruşturma başlattığını açıklamıştı. 2023 yılında ise Meta, kullanıcı verilerinin ABD’ye aktarılması nedeniyle Avrupalı ​​gizlilik düzenleyicileri tarafından 1,2 milyar euro para cezasına çarptırılmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.