Akustik çözümler ve kişiye özel kulaklıklar üreten yerli girişim: EarFit

Earfit'in Qualcomm çipleriyle güçlendirilen ve 2024 sonunda piyasaya sürülecek modeli, kişiye özel geometrisi, yazılım ve yapay zeka özellikleriyle "Akıllı Kulaklık" konseptine sahip olacak. 
Akustik çözümler ve kişiye özel kulaklıklar üreten yerli girişim: EarFit

Kişiye özel kulaklıklar üreten EarFit, 2019 yılında, dijital odyoloji çözümleri alanında eklemeli imalat ürün ve hizmetleri sunan Btech Innovation bünyesinde bir proje olarak hayata geçirildi. Bu arada 2019 yılında girişimin, ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler hızlandırma programında, Büyük Ödül dahil olmak üzere toplam 3 ödül kazandığını belirtelim. Girişim, 2020 yılında ise TÜBİTAK 1512 programı desteğiyle şirketleşme sürecini tamamladı ve faaliyetlerine resmi olarak başladı.

EarFit'in girişim yolculuğu 

EarFit, kuruluş aşamasında işitme cihazları için kullanılan ve el işçiliği ile üretilen kişiye özel kulak kalıplarının üretim süreçlerini dijitalleştirmeye odaklandı. Bu yaklaşım sayesinde 3D yazıcılardan faydalanarak, her biri özgün olan kulak kalıplarının seri üretimi mümkün hale geldi. Bu süreç, işçilik hatalarını minimuma indirerek düşük maliyetlerle yüksek kalitede üretim yapılmasını sağladı. Şirket, dijital iş akışının temelinde yatan Mass Customization teknolojisini ön plana çıkartıyor. Özelleştirilmiş ürünlerin seri üretimi, geleneksel üretim metodlarının aksine, her müşterinin ihtiyaç ve tercihlerine uygun ürünlerin hızlı ve verimli bir şekilde üretilmesini sağlıyor. 

EarFit, 2021 yılında kişiye özel kulak kalıpları üzerine yürüttüğü çalışmaları elektronik bileşenlerle güçlendirdi. Böylece şirket, kişiye özel kulaklıklar ve akustik çözümler alanında ürünler geliştirmeye başladı. ODTÜ'nün akustik laboratuvarında gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarıyla, Earfit ekibi, kişiye özel kulaklıkların akustik davranışları üzerine yoğunlaştı. Bununla beraber geliştirilen simülasyon programı sayesinde yeni model geliştirme süreci 1 aya kadar düşürüldü. Tüm bu çalışmalar sonucunda, özellikle profesyonel müzisyenlerin taleplerine cevap veren 4 farklı Hi-Fi Custom In Ear Monitor modeli piyasaya sürüldü. Bu modellerde, standart kulaklıklardan farklı olarak gelişmiş Balanced Armature ses sürücüleri kullanıldı. Bu sayede çok yüksek konfor ve ses kalitesi elde edildi.

Titanyum Custom In-Ear Monitörler

Ayrıca Earfit, titanyumdan yapılan kişiye özel kulaklıklar geliştirdi. Titanyum Custom In-Ear Monitörlerin üretiminde kullanılan Metal 3D yazıcı teknolojisi, havacılık ve cerrahi standartlarında yüksek kalite ve detay sağlıyor. Bunu ses ürünleri sektöründe önemli bir yenilik olarak tanımlamak mümkün. Hafifliği, biyouyumluluğu ve dayanıklılığı ile bilinen titanyum ile kullanıcılar uzun süreler boyunca rahat bir kullanım deneyimi yaşıyor. Aynı zamanda ses üniteleri, daha saf ve net ses çıktısı üretebiliyor. 

Bu noktada titanyumun işlenmesi ve şekillendirilmesi zorluğunun, sektöre yeni giren firmalar için ciddi bir teknoloji ve üretim bariyeri oluşturduğunu belirtelim. Zira titanyumun Metal 3D yazıcılarda işlenmesi yüksek teknik bilgi ve deneyim gerektiriyor. Bu üretim yöntemi, özelleştirilmiş tasarımların ve karmaşık geometrilerin etkin bir şekilde üretilmesini sağlasa da, yüksek maliyetli ekipmanlar ve uzmanlık gerektiren bir süreç olarak karşımıza çıkmakta. EarFit ise bu alandaki uzmanlığı ve eklemeli imalat tecrübesi sayesinde, pazardaki rekabetini güçlendiriyor.

Bunlara ek olarak girişim, Custom In Ear Monitor'lerin geliştirilme sürecinde, profesyonel kullanıcılara yönelik maksimum akustik performans elde etmeyi hedefledi. Bu süreçte, ürünlerin teknolojik altyapısı güçlendirilmesi için yüksek saflıktaki gümüş kablolar ve askeri standartlardaki soket ve teller gibi gelişmiş bileşenler kullanıldı.

Bu arada pazardaki diğer üreticiler, bu kulaklıkları el işçiliğine odaklı şekilde üretiyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan yüksek fiyatlar ve kablolu yapı, son tüketiciler için ulaşılabilirliği ve günlük kullanımı zorlaştırıyor. EarFit ise Mass Customization teknolojisi sayesinde kişiye özel kulaklıkları erişilebilir fiyatlarla ve yüksek katma değerle geniş kitlelere sunma kapasitesine sahip oldu. 

Qualcomm çipli yapay zeka özellikli yeni Akıllı Kulaklık

Girişim, Qualcomm çipleriyle güçlendirilen bir modelini 2024 sonunda piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu modelde kişiye özel yapının yanı sıra aktif ses izolasyonu, Bluetooth bağlantısı ve biyometrik veri ölçüm kabiliyeti gibi yenilikçi özellikler yer alıyor. Söz konusu model, sadece kişiye özel geometrisiyle değil, aynı zamanda üzerindeki yazılım ve yapay zeka özellikleriyle de "Akıllı Kulaklık" konseptine sahip olacak. 

EarFit, bu modeli kişisel koruyucu donanım (KKD) olarak ağır sanayi sektörlerine yönelik olarak yeniden konumlandıracak. Bu versiyon, biyometrik veri ölçümü, kişiye özel üretimin sağladığı konfor ve gerçek zamanlı konum özelliği gibi gelişmiş özelliklere sahip olacak. Modelin gürültülü fabrika ortamlarında çalışanların sağlık ve güvenliğini önemli ölçüde artırması hedefleniyor. 

Biyometrik veri ölçümü çalışanların sağlık durumlarını sürekli izlemeye imkan tanırken, gerçek zamanlı konum özelliği ile de çalışanların her zaman nerede olduklarının bilinmesini sağlanacak. Böylece şirketler, acil durumlara hızlı müdahale etme imkanına kavuşacak.

Girişimin paylaştığı bilgilere göre 5 yıl içinde EarFit'in akıllı kulaklıkları, üzerinde uygulama çalıştırabilen bir platforma dönüşecek. Bu yaklaşım ile platformda, geliştiricilerin kendi uygulamalarını yayına alması sağlanacak. Earfit kullanıcıları, uygulamalar aracılığıyla kişiselleştirilmiş bir deneyime erişecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.