Kripto varlıkları ve blockchaine odaklanan Prof. Dr. Fatma Özkul, TCMB Para Politikası Kurulu üyeliğine atandı

Prof. Dr. Fatma Özkul, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. Özkul, kripto varlıkları ve blockchain teknolojisine odaklanan bir akademisyen olarak ön plana çıkıyor.
Kripto varlıkları ve blockchaine odaklanan Prof. Dr. Fatma Özkul, TCMB Para Politikası Kurulu üyeliğine atandı

Ülkemizdeki kripto para borsaları düzenleme kapsamına alınacağını geçtiğimiz Eylül ayında sizlere aktarmıştık. Kısa süre içinde hem kripto hem de blockchain alanında önemli adımlar atması beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na konu ile ilgili önemli bir atama gerçekleşti.

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre Prof. Dr. Fatma Özkul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu üyeliğine atandı. Prof. Dr. Fatma Özkul, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Söz konusu atamanın en önemli noktası ise Prof. Dr. Fatma Özkul'un kripto varlıkları ve blockchain teknolojisine odaklanan bir akademisyen olması. Prof. Dr. Fatma Özkul'un Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kripto ve blockchain odağında atacağı adımlarda önemli bir rol oynayabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Prof. Dr. Fatma Özkul'un kariyeri ile ilgili detaylı bilgilerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın web sitesi üzerinden paylaşıldığını da ekleyelim. Prof. Dr. Fatma Özkul'un kariyeri ile detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Fatma Özkul'un kariyer yolculuğu

1978 yılında Elazığ’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitiren Özkul, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalında tamamladı. 2012 yılında Muhasebe Bilim Dalında Doçent, 2018 yılında Profesör unvanını aldı. 2007-2021 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Özkul, akademisyenliğinin yanı sıra; Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü görevlerini yaptı. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalında Öğretim Üyesi olan Özkul’un, muhasebe ve denetim alanlarında çok sayıda akademik yayını bulunmaktadır. “İşletmelerde Hile Riski Yönetimi”, “Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları” kitaplarının yanı sıra, 2023 yılında yılın en iyi finans ve ekonomi kitabı ödülüne layık görülen “Kripto Varlıklar Muhasebesi” kitabının yazarıdır. Özkul, Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olup Ziraat Finans ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.