Elon Musk açıkladı: X'in Spaces özelliğine video formatı eklenecek

Birden fazla Spaces konuşmacısının yer aldığı oturumlarda, videolar otomatik olarak o anda konuşmakta olan kişiyi öne çıkaracak.
Elon Musk açıkladı: X'in Spaces özelliğine video formatı eklenecek

Elon Musk, dün Mario Nawfal tarafından düzenlenen bir Spaces oturumunda, Spaces özelliğine video formatının getirileceğini duyurdu. Musk'ın belirttiklerine göre, özelliğin, aslında yıl sonuna kadar X'te yerini alması planlanıyor. Ancak kesin bir tarih vermek adına gelecek yıl yayına alınacağı ifade ediliyor. 

Elon Musk, paylaştığı gönderide şu ifadelere yer verdi: 

Özellik açısından, Spaces'a video eklemek için çalışıyoruz, bu sadece videoyu açıp kapatabileceğiniz basit bir şey olacak.

Paylaşılan bilgilere göre, birden fazla Spaces konuşmacısının yer aldığı oturumlarda, videolar otomatik olarak o anda konuşmakta olan kişiyi öne çıkaracak. Musk'ın ifadesine göre bu sayede insanların konuşurken beden dillerini de görmek mümkün olacak. 

Yaz döneminde canlı video özelliklerini yayına alan X, şimdi de Spaces'a video ekleyerek platformdaki etkileşimi yukarı taşımayı hedefliyor. Pandemi döneminde yıldızı parlayan, günümüzde ise esamesi okunmayan Clubhouse'un klonu olan Spaces, video özelliğinin eklenmesiyle Clubhouse'un kopyası olmaktan çıkıyor. 

Bu arada bu yeni özellik kadar Elon Musk'ın katıldığı Spaces oturumu da dikkatleri üzerine çekti. Spaces oturumunda Andrew Tate, Vivek Ramaswamy ve Alex Jones gibi tartışmalı isimler yer almaktaydı. Özellikle oturumda Alex Jones'un varlığının dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Alex Jones, 2012 yılında gerçekleşen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği Sandy Hook okul saldırısıyla ilgili komploları yaymasıyla tanınıyor. Jones da tıpkı Donald Trump gibi X'te gerçekleşen bir kullanıcı anketi sonrasında platforma geri dönenlerden. 

X'e her geçen gün yeni bir özellik eklenirken, ifade özgürlüğü yaklaşımıyla platformun içerik ilkeleri, yok hükmünde sayılmakta. Bu da ister istemez platformun içerik kalitesini ve güvenilirliğini etkiliyor. Avrupa Birliği'ne göre en büyük dezenformasyon kaynağı Elon Musk'ın X'i.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.