WhatsApp, imha edilen sesli mesajlar özelliğini yayına aldı

WhatsApp'ın 2021 yılında piyasaya sürdüğü ve bugüne kadar sadece video ve fotoğraflar için mevcut olan "bir kez görüntüle" özelliği, sesli mesajlar için de aktif edildi.
WhatsApp, imha edilen sesli mesajlar özelliğini yayına aldı

WhatsApp, geçtiğimiz haftalarda masaüstü uygulamasında, bir kez görüntülenen medya göndermeye izin vermeye başlamıştı. Şirketin 2021 yılında piyasaya sürdüğü ve bugüne kadar sadece video ve fotoğraflar için mevcut olan "bir kez görüntüle" özelliği, şimdi de sesli mesajlar için aktif edildi. Bununla birlikte karşıdaki kişi dinledikten sonra kaybolacak bir sesli mesaj göndermek mümkün hale geldi.

Bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak fotoğraf ve videolarla tutarlılık için, bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak sesli mesajlar da "tek seferlik" simgesiyle işaretleniyor ve sadece bir kez oynatılabiliyor. Şirket, bu konuda şöyle bir açıklama yapıyor ve düşünüldüğünde bunun gerçekten mantıklı bir hamle olduğunu anlamak mümkün oluyor: "Kredi kartı bilgilerinizi bir arkadaşınıza okurken ya da bir sürpriz planlarken, artık sesli mesaj yoluyla hassas bilgileri de gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz."

WhatsApp sesli mesajları da varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyle koruyor. Bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak sesli mesajların önümüzdeki günlerde tüm dünyada kademeli olarak kullanıma açılacağını belirtelim.

WhatsApp, kısa bir süre önce kilitli sohbetler olarak adlandırılan özel sohbetlerin bundan böyle şifre ile korunacağını ve istenildiği takdirde sohbet listesinde gizlenebileceğini de açıklamıştı. Şirket ayrıca resim ve videoları orijinal kalitede paylaşmaya izin vermeye başlayacağını söylemiş; bu özelliğin ilk etapta iOS kullanıcıları için aktif edileceği belirtilmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.