Yerli yapay zeka girişimi Ango.ai, ABD’li iMerit tarafından satın alındı

Ankara merkezli yapay zeka (AI) destekli veri etiketleme platformu Ango.ai, ABD merkezli şirket iMerit tarafından satın alındığını duyurdu.
Yerli yapay zeka girişimi Ango.ai, ABD’li iMerit tarafından satın alındı

Ankara merkezli yapay zeka (AI) destekli veri etiketleme platformu Ango.ai, yapay zeka veri çözümlerinde önde gelen ABD merkezli şirket iMerit tarafından satın alındığını duyurdu. Anlaşmanın finansal detayları henüz açıklanmadı. 

2020 yılında Gökalp Urul ve Gökhan Urul tarafından Ankara'da kurulan Ango.ai, yapay zeka uygulamaları için veri etiketleme araçları ve çözümleri sunmakta. Ango Hub veri etiketleme platformu ile şirket, görsel, video, metin ve ses veri kümelerini hızlı ve güvenli bir şekilde işleyerek bunları yapay zeka algoritmaları için kullanılabilir hale getiriyor. 2021 yılında Ango AI, 500 Istanbul ve QNBEYOND Ventures'tan 720 bin dolar yatırım aldı. Şirket, QNBEYOND Hızlandırma Programı, 3. dönem mezunları arasında da yer almaktaydı

Yapay zeka veri çözümlerinde endüstri lideri olarak konumlanan iMerit, Microsoft, Linkedin, eBay, Johnson&Johnson, Autodesk gibi şirketler de dahil olmak üzere 200’den fazla global müşteriye destek oluyor. iMerit, müşterilerinin yapay zeka algoritmalarının eğitimini gerçekleştiriyor. iMerit, tıp, tarım, otonom araçlar, imalat, e-ticaret, finansal hizmetler ve teknoloji gibi çeşitli endüstrilerde Fortune 500 şirketlerine uçtan uca veri etiketleme teknolojileri ve çözümleri sunar. Şirket, Hindistan, ABD, Bhutan ve Avrupa'da 4 binden fazla çalışanı bulunmaktadır. iMerit'in yatırımcıları arasında Omidyar Network, Dell.org, Khosla Ventures ve British International Investment yer alıyor. 

Bu satın alma ile birlikte, Ango ve iMerit, her iki şirketin uzmanlığını bir araya getiriyor. iMerit'in yapay zeka veri çözümlerindeki uzmanlığı ile Ango'nun yazılım ve teknoloji alanındaki uzmanlığı ile birleşiyor. iMerit, Ango Hub lansmanını gerçekleştirdi.

Ango.ai Kurucu Ortakları Gökalp ve Gökhan Urul yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Yolculuğumuzda bize destek olan tüm ekibimize, ailemize, mentorlerimize, ve yatırımcılarımız 500 Emerging Europe ve QNBeyond Ventures'a teşekkür ederiz. iMerit ailesinin bir parçası olarak, Ango Hub teknolojimiz ile dünyanın önde gelen yapay zeka uygulamalarına daha güçlü bir şekilde katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

iMerit'in Kurucusu ve CEO'su Radha Basu ise yaptığı açıklamada şöyle konuştu. 

"Ango Hub'ın lansmanı, iMerit'in teknoloji liderliğinin mükemmel bir örneğidir. Bu güçlü platform, otomasyon, etiketleme ve analitik araçlar sunarken, yapay zeka projelerinin çok daha hızlı geliştirilmesine yardımcı olacaktır."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.