Yaşlılar için dijital ev arkadaşı ElliQ'i geliştiren Intuition Robotics, 25 milyon dolar yatırım aldı

ElliQ, bireylerin günlük sağlık kontrolleri yapma, fiziksel ve bilişsel aktivitelerini destekleme, aile ve arkadaşlarla iletişim kurmalarına yardımcı oluyor.
Yaşlılar için dijital ev arkadaşı ElliQ'i geliştiren Intuition Robotics, 25 milyon dolar yatırım aldı

Yaşlılar için dijital ev arkadaşı ElliQ'i geliştiren Intuition Robotics, 25 milyon dolar yatırım aldı. 25 milyon dolarlık yatırım, Woven Capital liderliğinde gerçekleşti. İsrail merkezli şirketin yatırım turuna Toyota Ventures, OurCrowd, Western Technology Investment katıldı. Yatırım turu sonrasında Woven Capital'den Nicole LeBlanc Intuition'ın yönetim kuruluna katılacağı açıklandı.

Şirket, 2020 yılında SPARX Group ve OurCrowd'ın liderliği üstlendiği B Serisi yatırım turunda 36 milyon dolar yatırım aldığını duyurmuştu.

Intuition Robotics, 2016 yılında Dor Skuler, Roy Amir ve Itai Mendelsohn tarafından hayata geçirildi. Şirket, yaşlı yetişkinlerin yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı, daha mutlu ve daha bağımsız bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak için ElliQ adlı yapay zeka destekli ev arkadaşı geliştirdi. 

Cihaz, bireylerin günlük sağlık kontrolleri yapma, fiziksel ve bilişsel aktivitelerini destekleme, aile ve arkadaşlarla iletişim kurmalarına yardımcı oluyor. Intuition Robotics, ElliQ cihazını kullanarak yaşlı yetişkinlerin yaşam kalitesini artırmayı, yalnızlık sorunlarını azaltmayı ve toplumsal bağlarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

2022 yılında Intuition, New York State Office for the Aging ile iş birliği yaptı. Bu program yalnızlığı azaltmayı, katılımı teşvik etmeyi ve yaşlanan bireylere destek sağlamayı amaçlıyordu. Bu ay, bu iş birliğinin devam edeceği açıklandı. 

Yalnızlık uzun süreli ve yaygın olarak devam ettiğinde, bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz etkileri oluyor. Yaşlı bireyler için yalnızlıkla mücadele etmek, sağlıklarını ve yaşam kalitelerini korumak açısından büyük önem taşıyor. U.S. Surgeon General'a göre; yalnız yaşamanın günde 15 sigara içmeye eş değer olduğu ifade ediliyor. Bu yüzden Intuition yaptığı iş oldukça önem taşıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.