Üretimsel yapay zeka girişimi AI21 Labs, 1.4 milyar dolar değerleme ile 155 milyon dolar yatırım aldı

AI21 Labs, Walden Catalyst, Pitango, SCB10X, b2venture, Samsung Next, Google ve Nvdia'nın katıldığı Seri C turda 155 milyon dolar yatırım aldı.
Üretimsel yapay zeka girişimi AI21 Labs, 1.4 milyar dolar değerleme ile 155 milyon dolar yatırım aldı

Tel-Aviv merkezli üretimsel yapay zeka girişimi AI21 Labs, Walden Catalyst, Pitango, SCB10X, b2venture, Samsung Next, Prof. Amnon Shashua, Google ve Nvdia'nın katıldığı Seri C turda 155 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 283 milyon dolara ulaşırken, AI21 Labs'in değerlemesi Seri C ile 1.4 milyar dolara yükseldi. 

Şirket, aldığı yeni yatırımı işletmelere yönelik metin tabanlı üretken yapay zeka hizmetlerinin büyümesini hızlandırmak için kullanmayı planlıyor. AI21 Labs'in Carrefour, Clarivate, eBay, Guesty, Monday.com ve Ubisoft gibi müşterileri bulunuyor. 

2017 yılında yapay zeka uzmanları Prof. Amnon Shasuha, Prof. Yoav Shoham ve Ori Goshen tarafından kurulan AI21 Labs, entegre edilmesi kolay ve mevcut herhangi bir bağımsız modelden daha doğru sonuçlar üreten yapay zeka sistemleri oluşturuyor. AI21'in Jurassic-2 temel modeli, dil modellerinden özel metin tabanlı iş uygulamalarına kadar ürün oluşturabiliyor.

Geliştirici platformu AI21 Studio ile işletmeler, gelişmiş dil modelleri ailesi olan Jurassic-2 ile kendi üretken yapay zeka odaklı uygulamalarını ve hizmetlerini hayata geçirebiliyorlar. AI21 Labs'in tüketici ürünü Wordtune, bağlamı ve anlamı anlayan, milyonlarca kullanıcısının metni hassaslaştırmasına ve oluşturmasına veya saniyeler içinde okuyup özetlemesine olanak tanıyan yapay zeka tabanlı bir okuma ve yazma yardımcısı olarak karşımıza çıkıyor. 

Dr. Amnon Shashua, AI21 Labs'in büyüme planlarının etkisinin, global ölçekte olacağını ve çok yakında gerçekleşeceğini söylüyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.