X, aldığı yeni lisans ile kripto ödeme hizmetleri sunabilir

Bir süredir süper uygulama olma hedefiyle bankacılık ve ödeme hizmetleri sunacağını belirten X, ödeme hizmetleri sunmaya bir adım daha yaklaştı. 
X, aldığı yeni lisans ile kripto ödeme hizmetleri sunabilir

X (eski adıyla Twitter), Rhode Island yetkililerine yaptığı başvuru sonucunda para transferi lisansı elde etti. X'in Rhode Island Para Transferi Lisansı, 28 Ağustos tarihinde onaylandı. Böylece bir süredir süper uygulama olma hedefiyle bankacılık ve ödeme hizmetleri sunacağını belirten X, ödeme hizmetleri sunmaya bir adım daha yaklaştı. 

Söz konusu lisans, kullanıcıları adına para alımı ve gönderimiyle ilgili finansal işlemler gerçekleştiren şirketler için yasal olarak gerekmekte. Lisansın, tanımı itibari ile fiat para birimlerini, sanal ve kripto varlıkları kapsadığını söyleyebiliriz. Kısacası Rhode Island yetkililerinin lisansı onaylaması, X'in dijital para birimlerini transfer ve takas etmesine imkan tanıyor. 

Hatırlarsanız X bundan yaklaşık 2 ay önce Michigan, Missouri ve New Hampshire'dan para transferi lisansı almıştı. X, aldığı bu son lisans ile birlikte ABD'de toplam yedi eyalette para transferi lisansı almış oldu.

Gözünü süper uygulama olmaya diken X, Elon Musk'ın deyişiyle "Her şey uygulaması" olmaya hazırlanıyor. Elon Musk'ın platform ile ilgili açıklamaları, şimdiye kadar içerik üreticilerinin içeriklerden gelir elde edebileceği, ödeme ve hatta bankacılık servislerinin yer aldığı bir uygulama profili çizdi. Musk'ın kasım ayında yaptığı bir Spaces yayınında ise yüksek faiz oranı ödemeye odaklanan para piyasası hesapları oluşturma ihtimali konuşuldu. 

Bu konseptler X CEO'su Linda Yaccarino'nun geçtiğimiz ay çalışanlara gönderdiği metinde de kendine yer buldu. Yaccarino kullanımının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekmenin ardından, topluluğu ses, video, mesajlaşma, ödemeler, bankacılık gibi yeni deneyimlerle donatmaya devam edeceklerini ifade etti. Bunun yanı sıra şirketin fikirler, tüketici ürünleri, hizmetler ve fırsatlar için global bir pazar yerine dönüşeceği vurgulandı.

Şirkete yakın kaynaklar, X'in başlangıçta PayPal benzeri fiat para birimi işlem hizmetleri sunacağını belirtiyor. Bununla beraber platformda gelecekte kripto entegrasyonunun yer alacağı ifade ediliyor. 

Tüm bu açıklama ve söylentilere rağmen sunulması planlanan finansal hizmetlerin kapsamı hakkında şimdilik detaylı ve resmi bir duyuru yapılmadı. Aynı şekilde finansal hizmetler özelliklerinin ne zaman sunulacağı da henüz bilinmiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.