Ünlü rapçi Nasir Nas Jones'un yatırım portföyü

Nasir Nas Jones, belirli bir sektöre odaklanmak yerine, farklı alanlarda çalışan ve yaratıcı düşünen girişimcilere destek veriyor.
Ünlü rapçi Nasir Nas Jones'un yatırım portföyü

1994 yılında Illmatic adlı albümüyle büyük bir çıkış yaparak adını duyuran şarkıcının kim olduğunu hatırlayan var mı? Bu sorunun cevabı Nassir Nas Jones. Şimdi 50 yaşında olan şarkıcı aynı zamanda bir girişimci ve teknoloji yatırımcısı olarak biliniyor. 

Portland şehrinde doğan şarkıcı, müziğe ilgi duyan bir ailede büyümüş. 11 yaşındayken şiir yazmaya başlamış,15 yaşında başkaları için şarkı sözü yazarak müziğe yönelmiş. Nas, müzik piyasasından 70 milyon doların üzerinde gelir elde etti. 2023 yılı itibarıyla Nassir Nas Jones'un servetinin net değeri 80 milyon dolara yükseldi. 

Girişimciliğe 2013 yılında QueensBridge Venture Partners adlı risk sermayesi şirketini kurarak başladı. Şirket, çeşitli teknoloji ve medya alanlarındaki şirketlerine yatırım yaparak portföyünü oluşturdu. Yaptığı yatırımlarla Nasdaq Jones lakabını alan yatırımcının portföyü; müzik, medya, eğitim, sağlık ve finans gibi farklı sektörleri kapsıyor. Yatırımları arasında Dropbox, Lyft, SeatGeek, General Assembly, Robinhood, Genius, Casper, PillPack, Pluto TV, Coinbase, Tradesy, LANDR gibi şirketler yer alıyor.

QueensBridge Venture Partners kurulduğu yıl Coinbase'in Seri B turuna dahil oldu. Bu yatırımdan 25 milyon dolar kazandı. Coinbase 2021 Nisan'ında halka arz edildiğinde, QueensBridge'in yaptığı yatırımın değeri net açıklanmasa da 35 milyon ile 100 milyon dolar arasında olduğu biliniyordu. Ama Coinbase'in Mayıs 2022'de değeri yaklaşık 13 milyar dolara düşmesiyle QueensBridge Venture Partners'ın gelirlerinde nasıl bir değişiklik yaşandığı ise soru işareti.

QueensBridge'in yaptığı yatırımları 100 bin ila 500 bin dolar arasında değişiyor. Nassir Nas Jones yaptığı yatırımların geri dönüşünü fazlasıyla alıyor. QueensBridge aracılığıyla Amazon'un 2018 yılında 1.1 milyar dolarlık bir değerle satın aldığı Ring'e yatırım yapmıştı. Ring ve Pill Pack hisselerinden Amazon'dan 40 milyon dolar kazandı. 2019 yılında, Viacom Pluto TV'yi 340 milyon dolar karşılığında satın aldı. Nas aynı zamanda tavuk ve waffle restoranı Sweet Chick'in ortağı. 

Jones, kendisini etkileyen ve farklı düşünmesini sağlayan girişimcilere yatırım yapmayı tercih ediyor. Yani onun önceliği işin ne olduğu değil, işi kimin yaptığı. "Dünyanın en akıllı insanlarıyla çevrilmeyi her zaman istedim ve bunu sadece müziğe sınırlamak istemedim." diyerek geniş bir perspektife ve farklı disiplinlerden insanlarla iş birliği yapma isteğinin altını çiziyor. 

Yatırım yaparken önceliği işin türü veya alanı değil, işi gerçekleştiren kişinin yetenekleri, düşünce yapısı ve potansiyeli. İşi yürüten kişinin yaratıcılığı, inovasyon yeteneği ve farklı düşünme kapasitesine önem veriyor. Bu yüzden yatırım yaparken yalnızca belirli bir sektöre odaklanmak yerine, farklı alanlarda çalışan ve yaratıcı düşünen girişimcilere destek veriyor.

Nas'ın yatırım radarında ileride hangi girişimler olacak, hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.