Netflix'ten telefonu veya tableti oyun kumandasına çeviren iOS uygulaması: Netflix Game Controller

Netflix'in yeni uygulaması, iPhone ve iPad kullanıcılarının telefonlarını veya tabletlerini oyun kumandası olarak kullanmasını sağlayacak.
Netflix'ten telefonu veya tableti oyun kumandasına çeviren iOS uygulaması: Netflix Game Controller

Bulut tabanlı oyun pazarına adım atmak isteyen Netflix, televizyonda oynanacak oyunlar için, abonelerin telefonlarını oyun kumandası olarak kullanmaya imkan tanıyacak bir uygulamayı piyasaya süreceğini duyurmuştu. Şimdi ise platform, "Netflix Game Controller" adı verilen uygulamayı App Store'da kullanıma sundu

Netflix'in yeni uygulaması, iPhone ve iPad kullanıcılarının telefonlarını veya tabletlerini oyun kumandası olarak kullanmasını sağlayacak. Söz konusu uygulama, şu an için sadece iPad ve iPhone cihazları için indirilebilir durumda; Android için ne zaman aktif edileceği ise belirsiz. 

Bu konuda bilinmeyen bir diğer şey de uygulamanın hangi oyunları destekleyeceği. Aynı zamanda cihazın eşleştirme sürecine dair bir bilgi de henüz mevcut değil. Ancak uygulamayı indirip baktığımızda, açılış ekranında Netflix Games'in TV uygulamasının beta sürümde olduğunu; bu nedenle şu anda bazı cihazların uygulamayı desteklemeyebileceğini görüyoruz. App Store'da paylaşılan görsele bakıldığında da iPhone veya iPad'in adeta bir oyun kumandası ekranına sahip olduğunu görmek mümkün.

Netflix, son dönemde dijital yayıncılığın yanı sıra oyun alanında da fazlasıyla karşımıza çıkıyor. Hatta şirket bu kapsamda, daha önce Oculus, Electronic Arts, Zynga ve Atari gibi firmalar da görev yapan Mike Verdu'yu ekibine dahil etmişti. Verdu, Netflix Games Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştı. 

Mike Verdu da Ekim 2022'de katıldığı etkinlikte bulut oyunlar üzerine çalıştığını ve Güney Kaliforniya merkezli yeni bir oyun stüdyosu açacağını söylemişti. Ancak platformun PlayStation veya Xbox gibi platformlarla rekabet etmek istemediğini belirtmişti. Aynı ay Netflix'in 55 yeni mobil oyun üzerinde çalıştığını açıklanmıştı.

Satın aldığı oyun stüdyoları ile birlikte yoluna devam eden Netflix'in, geçtiğimiz aylarda 70 yeni mobil oyun üzerinde çalıştığı söylenmişti. Netflix ve partnerleri tarafından geliştirilen 70 oyununun 40 tanesinin ise 2023 yılında oyuncuların beğenisine sunulması beklendiği kaydedilmişti

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.