YouTube, hikayeler özelliğini kapatıyor

YouTube, hikayeler özelliğini 26 Haziran itibarıyla kapatacağını duyurdu. Instagram, TikTok, Facebook gibi sosyal platformlarda kullanılan hikayeler özelliği yerine YouTube Shorts ve Topluluk sekmesi gibi formatlara odaklanmaya karar verdi.
YouTube, hikayeler özelliğini kapatıyor

Snapchat ile hayatımıza giren hikayeler özelliği, yıllar içinde neredeyse tüm sosyal medya platformlarında karşımıza çıktı. Özellikle Instagram platformunda çok sevilerek kullanılan bir özelliğe dönüşen hikayeler, bazı platformlarda ise başarısız oldu.

YouTube, hikayeler özelliğini 26 Haziran itibarıyla kapatacağını duyurdu. Instagram, TikTok, Facebook gibi sosyal platformlarda kullanılan hikayeler özelliği yerine YouTube Shorts ve Topluluk sekmesi gibi formatlara odaklanmaya karar verdi. Aslında bu iki özellik YouTube Hikayeler özelliğini işlevsiz kıldı.

YouTube Kasım 2017'de ilk defa Hikaye formatını YouTube Stories adıyla duyurmuştu. Kasım 2018'de bu formatı 10 binden fazla aboneye sahip olan tüm içerik üreticilere açtı. 

Böylece Hikayeler formatını daha fazla içerik üreticisine açan YouTube, üreticilere aynı zamanda metin, çıkartma ve filtreler gibi yeni özelliklere erişim imkanı da sunmaya başladı. Snapchat ve Instagram uygulamalarındaki Hikayeler özelliğinin bir kopyası olan YouTube Hikayeler, diğer uygulamalarda gördüğümüz üzere 24 saat sonra değil 7 gün sonra kayboluyor.

İzleyicilerinizle daha günlük bir tarzda ve seyahat halindeyken bağlantı kurmanızı sağlayan, yalnızca mobil cihazlarda izlenebilen kısa videolar olarak tanımlanan hikayeler, aslında pek de ilgi görmedi. Bu format, YouTube'u bir video platformundan çıkarıp bir sosyal medya platformu olarak konumlandırmıştı.

Hatırlatmak gerekirse 2020 yılının Şubat ayında hikayeler benzeri bir özellik yayınlayan iş dünyasının sosyal medya platformu LinkedIn de bu özelliği sonlandıracağını duyurmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.