OpenAI, yapay zeka girişimlerine 175 milyon dolardan fazla yatırım yapacak

OpenAI'ın yapay zeka girişimlerine yatırım yapmak için hayata geçirdiği OpenAI Startup Fund isimli fonun değeri, SEC belgelerine göre 175 milyon dolardan fazla.
OpenAI, yapay zeka girişimlerine 175 milyon dolardan fazla yatırım yapacak

OpenAI'ın yapay zeka girişimlerine yatırım yapmak için 100 milyon dolarlık OpenAI Startup Fund isimli fonu tanıttığını daha önce sizlerle paylaşmıştık. SEC belgelerine göre OpenAI'ın bu fonu beklenenden daha yüksek bir meblağ ile kapandı. Belgeler, fonun değerinin 175 milyon dolardan fazla olduğunu gösteriyor.

Aslında OpenAI, bir süredir yapay zeka alanında çalışan girişimlere yatırım yapıyor. Şirket, OpenAI Startup Fund'ı başlatacağını açıkladığı zaman, yapay zekanın güçlü sınırlarını dünyayı olumlu yönde etkilemek ve insanların yaşamlarını derinden değiştirmek için zorlayan şirketleri desteklemeye çalışacağını söylemişti.

Şirket, o sırada fona 100 milyon dolar koyacağını açıkladı. SEC dosyaları, OpenAI Startup Fund I adlı fonun başlangıçta beklenenden daha büyük olduğunu gösteriyor. OpenAI temsilcileri, konuyla ilgili yorum yapmazken, söz konusu belgeler The Information tarafından yayınlandı.

Fon, Microsoft ve diğer ortakların yatırımı ile OpenAI tarafından yönetiliyor. OpenAI, fon için seçilen şirketlerin gelecekteki OpenAI sistemlerine erken erişim sağlayabileceğini; aynı zamanda OpenAI ekibinden destek ve Microsoft Azure'da kredi alacağını belirtiyor. 

OpenAI CEO'su ve Y Combinator'ın eski başkanı Sam Altman, bu fonun sağlık hizmetleri, iklim değişikliği ve eğitim gibi yapay zekanın dönüştürücü bir etkiye sahip olabileceği ve insanları güçlendirebileceği alanlarda erken keşifler yapmalarına yardımcı olacağını söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.