Sağlık girişimi Bionic Health, 3 milyon dolar tohum yatırım aldı

Bionic Health, önleyici bakım sistemlerine, OpenAI'in bu ay piyasaya sürdüğü GPT-4 gibi doğal dil işleme modellerini entegre ederek sanal bir klinik oluşturacak.
Sağlık girişimi Bionic Health, 3 milyon dolar tohum yatırım aldı

Sağlık girişimi Bionic Health, 3 milyon dolar tohum yatırım aldı. 3 milyon dolarlık tohum yatırım turuna IDEA Fund Partners, Studio VC, Alumni Ventures, Tweener Fund, AI Operator's Fund ve Operator.VC katıldı. 

Bionic Health, yeni yatırımı önleyici bakım sistemlerine OpenAI'in bu ay piyasaya sürdüğü GPT-4 gibi doğal dil işleme modellerini entegre ettiği sanal bir klinik oluşturmak için kullanacak. Şirket, yapay zeka alanında çalışmaları ve aynı zamanda doktor olan Jared Pelo ve girişimci Robbie Allen tarafından kuruldu. 

Oluşturulmak istenilen yapay zeka destekli sanal kliniğin amacı, bir şikayetle gelen hastaya birinci basamak sağlık hizmet vermek yerine o hastalığı teşhis ve tedavi etmek yani önleyici sağlık hizmeti vermek. Bu klinikte kan tahlili başta olmak üzere kapsamlı bir sağlık hizmeti verilmesi planlanıyor. Kullanıcıların yaptırdıkları test sonuçlarını takip etmesini ve değerlendirilmesi için kişileştirilmiş veri sağlayacak. Hastalıkların daha kolay, erken ve hızlı teşhis edilmesi amaçlanıyor.  Kurucu ortaklar arasında yer alan Jared Pelo'nun sanal kliniğin ilk doktoru olacağı açıklandı. 

Bu şirket, iki girişimcinin ilk işi değil. Pelo, sağlık sektörüne yönelik ilk şirketi iScribes idi. 2018 yılında ses tanıma teknolojisi şirketi Nuance tarafından satın alındı. (Nisan 2021'de Nuance Communications, Microsoft tarafından16 milyar dolara satın alındı.) Allen ise 2007 yılında yapay zeka alanında faaliyet gösteren ilk şirketlerden biri olan Automated Insights'ı kurdu.

Sağlık sektöründe tanı süreçleri, tedavi protokolü ve ilaç geliştirme, hasta izleme ve bakım gibi alanlarda yapay zeka teknolojileri kullanılıyor. Hatta geçen ay OpenAI CEO'su Sam Altman, attığı bir tweet'te yapay zeka güdümlü sohbet botu ChatGPT'nin sağlık hizmetlerini karşılayamayan dar gelirli insanlara tıbbi tavsiye verebileceğini söyledi. Altman, yapay zeka araçlarının sağlık hizmetleri gibi önemli alanlarda daha fazla üretken olmanın yanında maliyet tasarrufu sağlayacağını yardımcı olacağını düşünüyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.