Instagram'daki arama sonuçlarına reklamlar geliyor

Kullanıcılar arama sonuçları arasında gezinirken reklamlarla karşılaşabilecek. Instagram'ın reklamlar konusunda sunduğu bir başka yenilik de Hatırlatıcı Reklamlar (Reminder Ads) oldu.
Instagram'daki arama sonuçlarına reklamlar geliyor

Meta, Instagram'ın arama sonuçlarında reklamlar göstermeyi test ettiğini açıkladı. Böylece kullanıcılar arama sonuçları arasında gezinirken reklamlarla karşılaşabilecek. Test sürecinin ardından önümüzdeki aylarda arama sonuçlarındaki reklamların dünyanın her yerindeki tüm kullanıcılara açılması planlanıyor. 

Söz konusu reklamlar, arama terimiyle ilişkili olacak. Örneğin, "makyaj" araması yapanlar, makyaj malzemelerine dair reklamları görecek. Akışta gösterilen reklamlara benzer bir şekilde "Sponsorlu içerik" ifadesi bu reklamlarda da kendini gösterecek. 

Instagram'ın reklamlar konusunda sunduğu bir başka yenilik de Hatırlatıcı Reklamlar (Reminder Ads) oldu. Reminder Ads, işletmelerin gerçekleşmesi beklenen etkinlik ya da lansmanlara dair kullanıcılara bildirim göndererek duyuruda bulunmasını ve bunları kullanıcılara hatırlatmasını sağlıyor. 

Bir markanın etkinliği ya da lansmanı ile ilgili Hatırlatıcı kullananlar, Instagram tarafından 3 bildirim alacak. Bu 3 bildirim, etkinlik ya da lansmandan 1 gün önce, 15 dakika önce ve etkinlik ya da lansmanın başlangıç saatinde gönderilecek. Hatırlatıcı Reklamlar, tüm reklamverenlere sunulacak. 

2022'nin dördüncü çeyreğinde 32.6 milyar dolar olan Meta'nın reklam gelirleri, 31.2 milyar dolara düşüş gösterdi. Bununla beraber Meta, global ekonomideki sıkışma nedeniyle iş gücünü azaltmaya çalışan teknoloji devleri arasında yer alıyor. Bir süredir maliyetleri düşürmeye çalışan şirket, çeşitli departmanlara ve özelliklere veda ederek düzenli olarak "verimlilik" vurgusu yapıyor.  Daha önce yüzde 13 küçülme yaşayarak 11 binden fazla kişiyi işten çıkaran Meta, yakın zamanda yeniden 10 binden fazla kişiyi işten çıkardığını ve 5 bine yakın açık pozisyonunu kapattığını duyurdu

Meta uygulama ailesinin göz bebeği Instagram'da bu yeni reklam modellerinin hayata geçmesi ise şirketin, reklam gelirlerini çoğaltma çabasının bir parçası. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.