Yapay zekanın başarısı: Microsoft Bing arama motoru, günlük 100 milyon aktif kullanıcıyı aştı

Microsoft'un Bing tarayıcısı, tarihinde ilk kez günlük 100 milyon kullanıcıyı geçti. Bu da günlük aktif kullanıcı sayısında 6 kat artış anlamına geliyor.
Yapay zekanın başarısı: Microsoft Bing arama motoru, günlük 100 milyon aktif kullanıcıyı aştı

Son günlerde sıklıkla konuştuğumuz yapay zeka kavramı, artık şirketlerin yeni başarılarında da rol oynamaya başladı. Hatırlarsanız Microsoft, kısa bir süre önce OpenAI ile güçlendirilen yenilenmiş Bing'i ve Edge tarayıcısını duyurmuştu. Bu güncelleme, teknoloji devinin OpenAI ile yaptığı 10 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olarak karşımıza çıkmıştı.

Sonrasında ise belki de uzun süredir olmadığı kadar "Bing" ismini duymaya başladık, zira platformun mobil uygulaması ChatGPT desteğinin ardından yükselişe geçti. Bing'in mobil uygulamasının 2022 yılı içinde App Store'da 800 bin kez indirildiği bilgisi paylaşıldı.

Microsoft'un şimdi paylaştığı bilgilere göre Bing tarayıcısı, edindiği bu yapay zeka desteği ile tarihinde ilk kez günlük 100 milyon kullanıcıyı geçti. Şirket bu alanda tek haneli bir paya sahip olduklarını; ancak yine de rekabet içinde kendilerine yer bulmanın önemli olduğunu söyledi. Özetle; Microsoft, Google'a kıyasla bu sayının ne kadar küçük olduğunun tamamen farkında olduklarını ancak son birkaç haftada görülen büyümeden memnun olunduğunun altını çizdi.

Bu istatistiklere ek olarak Microsoft, günlük aktif kullanıcı sayısında 6 kat artış sağlayan yeni Bing uygulamasının kullanıma sunulması sayesinde mobil cihazlarda Bing kullanımının da arttığını söylüyor. Zaten yukarıda paylaştığımız veri de bunu destekler nitelikte. Microsoft, yapay zeka özelliklerini eklemeye ve geliştirmeye devam ettikçe, önümüzdeki birkaç ay içinde Bing ve Edge ile büyümeye devam edeceğinden emin diyebiliriz. 

Microsoft, geçtiğimiz günlerde kurumsal araçlarına entegre ettiği yapay zeka destekli Copilot'ı duyurmuştu. Bunun yanı sıra Microsoft'un ChatGPT'yi Word, PowerPoint ve Outlook gibi uygulamalara entegre etmeyi planladığı da biliniyor. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği şu an için belirsiz. 

Yapay zeka hayatın her alanına giderek daha fazla entegre olmaya başlıyor. Bu alanda insanların "yapay zeka işimizi çalacak mı" korkusunun da yavaş yavaş yapay zeka desteği ile zamandan tasarrufa döndüğünü görmeye başlıyoruz. Bu teknoloji bizleri ilerleyen dönemde nelere götürecek, merakla bekliyoruz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.