Nestlé'nin ürün geliştirmeye odaklanan Web3 yol haritası

Nestlé'nin yaşadığı Web3 dönüşümünün henüz ses getiren çıktılar ortaya koymakta zorlandığını söyleyebiliriz. Ancak şirket, çağa ve yeniliklere uyum sağlamak için elinden geleni yapmaktan kaçınmıyor.
Nestlé'nin ürün geliştirmeye odaklanan Web3 yol haritası

Şimdiye kadar Louis Vuitton, Adidas, Nike, Puma ve Nivea gibi pek çok markanın Web3 odaklı pazarlama stratejilerine yakından baktık. Şimdi de moda ve güzellik alanının dışına adım atalım ve Nestlé'nin Web3'de izlediği yol haritasını birlikte inceleyelim. 

TRIX® Breakfast Cereal

Kahvaltı gevreği markası TRIX® Breakfast Cereal'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da piyasaya sürülmesinin şerefine Nestlé ilk NFT koleksiyonunu 2022'nin Mart ayında Open Sea'de yayınladı. NFT, “Burj Khalifa” gökdelenini ve TRIX®'in ikonik maskotu tavşanı içeren bir kar küresini resmediyordu. 18 Mart ile 13 mayıs tarihleri arasında satışa sunulan NFT'lerin tüm gelirinin kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışlanacağı duyuruldu. Koleksiyondaki her iki NFT de 13 Mayıs günü farklı cüzdanlar tarafından satın alındı. NFT'leri satın alan cüzdanların OpenSea profilleri, Web3 topluluğundan bir koleksiyoner izlenimi uyandırmıyor. 

Web3 odaklı yeni iş rolleri 

Nestlé'nin Web3 odaklı bu ilk denemesi büyük bir başarı olarak öne çıkmıyor olsa da; Nestlé Web3 alanından vazgeçmiş değil. Şirket, LinkedIn'de yayınladığı bir iş ilanında Web3 teknoloji lideri (Tech Lead - Web3) arayışının bulunduğunu belirtiyor.

İlanda şirket, BT İnovasyon ekibini tamamlamak için Blockchain ve Web3 konusunda uzmanlığa sahip bir Web3 teknoloji lideri aradığını ifade ediyor. Bu rol kapsamında adaylar, Nestlé içinde Web3 ile ilişkili uygulamaları keşfedecek, doğrulayacak ve söz konusu uygulamaların kullanımını önerecek. İlanda bahsedilen uygulamalar arasında metaverse, merkeziyetsiz yönetim, tokenizasyon / NFT'ler ve kendi kendine egemen (self-sovereign) kimlik yapıları da yer alıyor. 

Sanal gerçeklik ve yapay zeka odağında Ar-Ge çalışmaları 

Nestlé ayrıca, ürün geliştirmede Web3'ü önceliklendirmeye ve sanal gerçeklik kullanımına odaklanıyor.  Bu bağlamda şirket, metaverse ve Web3 üzerinde ürün prototipleri oluşturmalarını sağlayan araçlar geliştirmeye başladı. Şirket içinde fiziksel prototiplerin oluşturulması ve test edilmesi önemini korusa da, sanal gerçekliğin sunduğu sanal kabiliyetler, ürün geliştiricilerinin yeni bir ürünle hedefi tutturup tutturmadıklarını hızlıca görmelerine yardımcı oluyor. Böylece çalışanlar eforlarını doğru bir şekilde değerlendirirken, zamandan ve malzemeden tasarruf ediliyor. Örnek vermek gerekirse; Nestlé, inovasyon sürecinde sanal gerçeklik kullanarak, tüketicilerin veya perakende müşterilerinin kahve sistemleri için yeni konseptlerle nasıl etkileşime girdiğini test edebiliyor. 

Buna ek olarak şirket, sanal gerçekliğin yapay zeka ile desteklendiği teknolojilerin yaygınlaşacağını düşünüyor. Yiyecek - içecek otomatlarının holografik operatölere sahip olacağına dikkat çekerken, bu cihazların kullanıcılarla birden fazla dilde iletişim kurabileceğini ifade ediyor. Ayrıca Nestlé, her bir kullanıcının ağız tadını temel alan kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturulacağını da dile getiriyor. 

Şirket paylaştığı blog gönderisinde yapay zeka ve veri bilimi alanında yaptığı çalışmaları da detaylandırdı. Özellikle global Ar-Ge sürecinde yapay zeka, makine öğrenimini, veri bilimi ve tahminler sunan analizlerden faydalandıklarını belirten şirket, bu alanda örnekler de paylaştı. Şirketin paylaştığı örnekler arasında geçen yıl tanıtılan Petivity de yer aldı. 

Şirketin paylaştığı başka bir örnek ise Nestlé Health Science ve Crohn’s & Colitis Foundation'ın ortaklığında hayata geçen ve "Bağırsak-Dostu Tarifler" içeren web aracı oldu. Bu araç sayesinden kullanıcılar 500'den fazla tarif arasında arama yapabiliyor. 

Son olarak Nestlé'nin Nestlé Institute of Agricultural Sciences çatısı altında yenilenebilir bir gıda sistemine geçişi desteklemek için veri biliminden faydalandığını belirtelim. 

Nestlé'nin yaşadığı Web3 dönüşümünün henüz ses getiren çıktılar ortaya koymakta zorlandığını söyleyebiliriz. Ancak şirket, çağa ve yeniliklere uyum sağlamak için elinden geleni yapmaktan kaçınmıyor. Şirketin geniş kapsamlı faaliyet alanını düşünecek olursak, müşterek üretim ve sahiplik destekli yeni koleksiyonlar yayınlamanın ya da ürünleriyle uyumlu oyun deneyimleri inşa etmenin, şirketin genç kullanıcı tabanıyla bağ kurması için iyi bir yol olabileceğini söyleyebiliriz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.