Meta, Instagram ve WhatsApp'a yapay zeka ürünleri eklemek için yeni bir ekip kuruyor

Meta, şirket içinde üretimsel (generative) yapay zekaya odaklanan yeni bir ürün grubu ortaya çıkarmak üzere farklı ekipleri bir araya getirdiği yeni bir ekip kuruyor.
Meta, Instagram ve WhatsApp'a yapay zeka ürünleri eklemek için yeni bir ekip kuruyor

Meta, şirket içinde üretimsel (generative) yapay zekaya odaklanan yeni bir ürün grubu ortaya çıkaracak. Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in bir Facebook gönderisinde açıkladığına göre, Meta'da farklı ekipler bir araya gelerek yeni bir bir birim oluşturulacak.

Bu yeni birim, Meta'nın Chief Product Officer'ı Chris Cox liderliğinde hayata geçecek. Zuckerberg'in aktardığına göre; Meta'nın ürünlerinde kullanılmak üzere yaratıcı ve dışavurumsal araçlar inşa edilmesi planlanıyor. 

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Metinle (WhatsApp ve Messenger'daki sohbet gibi), görsellerle (yaratıcı Instagram filtreleri ve reklam formatları gibi), videolarla ve çok türlü yaklaşımlarla ilgili deneyimleri keşfediyoruz. Gerçekten fütüristik deneyimlere geçmeden önce yapmamız gereken çok fazla temel çalışma var, ancak yol boyunca inşa edeceğimiz tüm yeni şeyler için heyecanlıyım."

Son dönemde teknoloji devlerinin ve girişimlerinin ürünlerine üretimsel yapay zeka eklediğini sıkça görüyoruz. Microsoft, OpenAI'ın GPT-4 modelini Bing'e entegre ederek arama motorunda ChatGPT benzeri bir deneyime başladı. Şirket, kenar çubuğuna yerleşik, yeni yapay zeka özelliklerine sahip Edge tarayıcısının yeni bir sürümünü de piyasaya sürdü. Google ise ChatGPT rakibi Bard'ı resmi olarak duyurdu. Buna ek olarak Snap, uygulamasına ChatGPT botu ekledi

Bu süreçte Meta da yapay zeka çalışmalarına hız kesmeden devam etti. 2022'nin Şubat ayında yapay zeka destekli "evrensel konuşma tercümanı" (UST) üzerinde çalıştığını duyuran Meta AI, 2022'nin Ekim ayında yazılı olmayan dillere odaklandı.  

Meta buna ek olarak DALL-E benzeri yapay zeka destekli video aracı Make-A-Video'yu tanıttı. İnsanlarla müzakere edebilen Meta AI'ın bir başka çalışması Cicero ise insanlarla iş birliğinde bulunuyor, daha da önemlisi onları ikna edebiliyor. Son olarak şirketin LLaMA isimli yeni bir geniş dil modelini tanıttığını da belirtelim. 

Tüm bu çalışmaların üzerine Meta'nın ürünlerine üretimsel yapay zeka içeren özellikler eklemesi, şirketin yapay zeka yarışında kendine yer edinmesini sağlayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.