Ford, elektrikli otomobil üreticisi Rivian'daki çoğunluk hissesini sattı

Satış, Ford'un 7,3 milyar dolar zarar ettiğini açıklamasından sonra geldi. Otomobil üreticisi  yaklaşık 94 milyon adet hisseye sahip ve Rivian'ın dördüncü en büyük hissedarı idi. 
Ford, elektrikli otomobil üreticisi Rivian'daki çoğunluk hissesini sattı

Ford, elektrikli otomobil üreticisi Rivian'daki çoğunluk hissesini sattığını duyurdu. Satış, Ford'un 7,3 milyar dolar zarar ettiğini açıklamasından sonra geldi. Otomobil üreticisi  yaklaşık 94 milyon adet hisseye sahip ve Rivian'ın dördüncü en büyük hissedarıydı.  

Ama 2022'nin Mayıs ayında şirketteki sekiz milyon hissesini 214 milyon dolara sattı. O satıştan bu yana Ford'un Rivian'da 10,5 milyon hisseye sahip olduğu biliniyor. T.Rowe Price Associates, elektrikli otomobil üreticisinin yüzde 18,2 hissesi ile en büyük hissedarı ve onu Amazon'un yüzde 17,7 hissesi takip ediyor.

Ford, Rivian'a dört yıl evvel 500 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. CEO Jim Farley, Kasım 2022'de iki şirket de elektrikli araç üzerinde işbirliği yapma planlarından vazgeçtiğini açıkladı. Buna neden olarak Rivian'ın teknolojisini Ford'un kendi yazılımıyla birleştirmenin zorluğu gösterdi. Farley, Rivian'a ilk yatırım yaptıklarından bu yana çok şeyin değiştiğini belirtti. Şirkete yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Jim Farley, Rivian'ın geleceğinden umutlu olsa da bir noktada kendi araçlarını geliştirmek istediklerini kaydetti. Rivian'ın sözcüsü Miranda Jimenez ise proje geliştikçe ve kendi araçlarına olan talep arttıkça, karşılıklı olarak kendi projelerine ve teslimatlara odaklanmaya karar verdiklerini açıkladı.

Mart 2022'de Ford, elektrikli ve içten yanmalı araçlar için yeniden yapılanmaya gittiğini duyurdu. Amaçları, bu alandaki zorluklara aynı zamanda fırsatlara doğru ve etkili odaklanmak. Ayrıca şirketin faaliyet kar marjının 2026 yılına kadar yüzde 8'den yüzde 10'a çıkması hedefleniyor

Amazon’un da yatırım yaptığı Rivian, özellikle yüksek menzil sunan elektrikli otomobilleriyle Tesla'nın en büyük rakiplerinden biri. Amazon da geçen hafta Rivian'daki hisselerinden 2,3 milyar dolarlık zarar ettiğini bildirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.