Oyun odaklı yapay zeka platformu Scenario, 6 milyon dolar yatırım aldı

Scenario sayesinde kullanıcılar, oyuna özel ürün ve modeller üretmenin ötesinde kendi oyunlarının stiline göre eğitebilecekleri kendi yapay zeka destekli görsel üretim aracını da ortaya koyabiliyor. 
Oyun odaklı yapay zeka platformu Scenario, 6 milyon dolar yatırım aldı

Oyun içerikleri ve varlıklarına odaklanan yapay zeka platformu Scenario, 6 milyon dolar tohum yatırımı aldı. Play Ventures liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna Anorak Ventures, Founders, Inc., The VR Fund, Oculus kurucu ortağı Brendan Iribe, Twitch kurucusu Justin Kan ve Hugging Face kurucuları Clem Delangue ile Julien Chaumont katıldı. Girişim, yatırımı, geliştirici ve ürün takımlarını genişletmek için kullanmayı planlıyor. 

Girişimin faaliyet alanı 

Emmanuel de Maistre ve Hervé Nivon tarafından kurulan Scenario şu an için 8 kişilik bir ekiple faaliyetlerini sürdürüyor. İkili Scenario'yu hayata geçirmek için OpenAI'ın DALL-E ürünününden ilham aldığını belirtiyor.

Hatırlarsanız, bu hafta gerçekleşen Blockchain Talks'ta Paribu Ventures direktörü Utku Dördüncü "Oyun bizim inandığımız bir kullanım alanı" diyerek, Web3 oyunlarının geniş kullanıcı kitlelerine ulaşmakta önemli rol üstleneceğini aktarmıştı. Benzer bir şekilde Emmanuel de Maistre ve Hervé Nivon da, üretimsel (generative) sanatın yüksek yatırım getirisi ve kısa vadede kar sunması için oyunun önemli bir kullanım alanı olacağına inanıyor.

Scenario, sanatçıların ve oyun geliştiricilerinin oyun ortamında kullanılabilecek özel ürün ve modeller üretmesini sağlıyor. Oyuna özel ürün ve modeller üretmenin ötesinde kullanıcılar, kendi oyunlarının stiline göre eğitebilecekleri kendi yapay zeka destekli görsel üretim aracını da ortaya koyabiliyor. 

Scenario'nun, Web ve mobil sürümlerinin yanı sıra bir de API'sı bulunuyor. Scenario ile kullanıcılar, bir video oyunu ya da proje için karakterleri, oyun içi varlıkları, çevreleri ya da diğer varlıkları tanımlamak adına görsel setleri yükleyebiliyor. Scenario'nun yapay zeka motoru, bu görseller üzerinden makine öğrenimin tamamlayarak, görsellerin grafik stillerine uyum sağlıyor. Ardından metin tabanlı betimlemeler ile oyunlar, oyun prototipleri ya da oyun pazarlama materyalleri için yeni varlıklar üretmeye başlıyor. 

Bu arada geliştirici ya da sanatçıların yapay zeka platformlarına veri yükleyerek görsel oluşturması, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bir grup sanatçının, yapay zeka şirketleri Stability AI, Midjourney ve DeviantArt'a karşı dava açtığını sizlere aktarmıştık. Davanın gerçekçesi olarak Digital Millennium Copyright Act yasasının ihlal edilmesi gösterildi.

Şirket, bu sorunu ortadan kaldırmak için Scenario'nun hüküm ve koşullarının, şirketin platformundaki kişilerin yalnızca sahip oldukları verileri veya açık kaynak alternatiflerini kullanmalarını gerektirdiğini belirtiyor. Kişilerin sahip oldukları veriler ise satın aldıkları veya kullanma hakkı verilen veriler olarak tanımlanmakta. 

Bununla beraber şirket, müşterilerin ürettiği oluşturucular veya platformda oluşturulan görüntüler üzerinde sahiplik iddiasında bulunmuyor. Böylece ticari marka ve sakıncalı içerik kararları kullanıcıların kendisine kalıyor. Girişimin rakipleri arasında Poly, Hotpot ve Pixela.ai yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.