Twitter'ın Spaces özelliğinin askıya alınmasında Elon Musk'ı eleştiren gazetecilerin rolü

Gazetecilerin hesapları neden askıya alındı?  Elon Musk'ın da katıldığı Spaces yayınında neler oldu? Spaces yayınından sonra Spaces özelliği neden çalışmadı? 
Twitter'ın Spaces özelliğinin askıya alınmasında Elon Musk'ı eleştiren gazetecilerin rolü

Twitter, Mastodon'un hesabını askıya aldığını sizlere aktarmıştık. Mastodon hesabının askıya alınmasını takiben, bu konuda haber yapan Washington Post'tan Drew Harwell'in hesabı askıya alındı. Ardından Elon Musk ve Twitter hakkında haber yapan MSNBC sunucusu Keith Olbermann, The New York Times'tan Ryan Mac, CNN’den Donie O’Sullivan, Mashable’den Matt Binder ve gazeteci Aaron Rupar'ın hesabı askıya aldı.

Gazetecilerin hesapları neden askıya alındı? 

Gazeteciler, daha önce kendilerine konuyla ilgili uyarı niteliğinde bir bildirim yapılmadığını belirtirken, Elon Musk, gazetecileri, kişisel bilgileri açık etmekle (doxxing) itham etti.

Bu noktada; gazetecilerin hesabının askıya alınmasının, Elon Musk'ın Jet'inin gerçek zamanlı olarak konum bilgilerini paylaşan @ElonJet hesabı ile ilişkili olduğunu belirtelim. University of Central Florida'da öğrenci olan Jack Sweeney tarafından oluşturulan bot hesap @ElonJet, Musk'ın özel jetinin aktivitelerini takip ederek paylaşıyordu. Sweeney, hem Mark Zuckerberg hem de Elon Musk'ın kardeşi Kimbal Musk için benzer hesaplar oluşturmuştu. Jack Sweeney'nin hesabıyla birlikte oluşturduğu tüm bot hesaplar platformdan kaldırıldı. 

Elon Musk'ın da katıldığı Spaces yayınında neler oldu? 

Hesapları askıya alınan gazeteciler ve Jack Sweeney ile daha sonra bir Spaces yayınında buluşan Elon Musk, gazetecileri tekrar kişisel bilgileri açık etmekle suçlayarak, hesaplarının bu nedenle kaldırıldığını açıkladı. Washington Post'tan Drew Harwell, haberinde bu tarz bir bilgi paylaşmadığını belirtince, Elon Musk, @ElonJet hesabının linkinin paylaşıldığını dile getirdi. 

Elon Musk'ın söylediklerine cevaben Harwell, @ElonJet hesabının platformdan kaldırıldığını, dolayısıyla linke tıklayanların bilgiye erişemeyeceklerini ve bu nedenle kendi hesaplarının askıya alınmasının anlamsız olduğunu açıkladı. Elon Musk ise gazetecilerin ayrı bir muamele göremeyeceğini vurgulayarak "Kişisel bilgileri açık edersen hesabın askıya alınır, bu kadar!" dedi ve oturumdan ayrıldı. 

Spaces yayınından sonra Spaces özelliği neden çalışmadı? 

Elon Musk'ın oturumdan ayrılmasının ardından, Spaces özelliğinde problemler görülmeye başlandı. Belli bir süre boyunca kullanıcılar yeni bir Spaces sohbeti başlatamadı veya mevcut bir sohbete katılamadı. Spaces'taki problemin ne olduğunu merak eden bir Twitter kullanıcısına yanıt olarak Musk, "eski bir hatayı düzelttiğini" ve özelliğin ertesi gün tekrar çalışması gerektiğini söyledi. Musk, Spaces'ın yeniden çalıştığını takipçileriyle paylaştı. 

Twitter'ın tamamen ifade özgürlüğüne sahip bir yer olması gerektiğini ifade eden Elon Musk'ın, şimdiye kadar attığı adımların kendisiyle çeliştiğini gördük. Daha önce yaptığı bir anketle Trump'ın platforma geri dönmesini sağlayan Musk, Twitter'da askıya alınan hesaplar için bir anket oluşturmuş ve bu hesapların platforma geri dönebileceğini söylemişti. Twitter'da moderasyon ve platform ilkelerinin yerini kişisel anketlere bıraktığı bir dönemin başladığını söylemek mümkün. 

Musk, yine yaptığı bir anketle gazetecilerin askıya alınan hesaplarının yeniden kullanıma açılmasını gündeme getirdi. Anket sonuçları kapsamında, askıya alınan hesaplarının yeniden kullanıma açılacağını duyurdu. 

Her ne kadar Jack Dorsey, Twitter'ın geleceği için tek çözümün Elon Musk olduğunu söylese de, Musk'ın verdiği kararlar şimdiye kadar Twitter'a sadece zarar verdi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.