Giyilebilir teknoloji ürünleri üreten şirket Lumen 62 milyon dolar yatırım aldı

İsrail merkezli şirket, 2014 yılında Avi Smila, Daniel Tal, Dror Ceder, Merav Mor ve Michal Mor tarafından kuruldu. Lumen, taşınabilir nefes analiz cihazı üretiyor.
Giyilebilir teknoloji ürünleri üreten şirket Lumen 62 milyon dolar yatırım aldı

Giyilebilir teknoloji ürünleri üreten şirket Lumen, 62 milyon dolar yatırım aldı. 62 milyon dolarlık tur, Pitango Venture Capital tarafından yönetildi. Turun diğer katılımcıları arasında Hanwha Group, Resolute Ventures, RiverPark Ventures, Unorthodox Ventures, Almeda Capital ve Disruptive VC vardı. Şirketin toplam yatırım miktarı 72,3 milyon dolara yükseldi. Lumen, yeni gelen yatırımı Ar-Ge süreçlerini geliştirmek ve ABD pazarına açılmak için kullanacağını açıkladı. 

Taşınabilir nefes analiz cihazı üreten Lumen, 2014 yılında Avi Smila, Daniel Tal, Dror Ceder, Merav Mor ve Michal Mor tarafından kuruldu. Bu cihaz, kullanıcının nefes alıp verirken çıkardığı karbondioksiti analiz ediyor. Kullanıcıya kolay ve pratik bir şekilde metabolizmasını ve beslenme alışkanlıklarının metabolizma sağlığına etkisini takip etmesini ve veriye dayalı beslenme programı oluşturmasına olanak sağlıyor. Apple HealthKit, Google Fit ve Garmin ile entegre oluyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya nüfusunun yüzde 52 ‘si obez yada aşırı kilolu. Bu başta diyabet olmak üzere birçok kronik hastalığın sebebini oluşturuyor. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasında Owl Stone Medical, Ketonix, Keyto bulunuyor.

Türkiye'de de bu alanda faaliyet gösteren bir şirket dikkat çekiyor. Taşınabilir bir nefes analiz cihazı üreten Avokadio. Şirket, kullanıcıların nefeslerindeki aseton ve amonyak gazlarını ölçerek, anlık olarak beslenme alışkanlıklarının metabolizmalarını nasıl etkilediğini takip ediyor. Bu veriyi kullanarak bir mobil uygulama üzerinden diyet ve beslenme tavsiyesi veriyor. Şirket, 2016 yılında Yunus Konmaz, Dr. Gökçen Garipoğlu ve Ufuk Şafak tarafından kuruldu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.