Facebook ve Instagram'daki Bitmoji benzeri Avatar'lar WhatsApp'a da geliyor

Bitmoji benzeri Avatar'lar şimdi de WhatsApp'a geliyor. i. Şu an için kademeli olarak kullanıcılara sunulması planlanan özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor. 
Facebook ve Instagram'daki Bitmoji benzeri Avatar'lar WhatsApp'a da geliyor

Meta'nın 3D Avatar'ları Instagram, Facebook ve Messenger'da yaygınlaştıracağını 2022'nin Şubat ayında sizlere aktarmıştık. Ayrıca şirket Instagram Hikayeler ve DM'lerde de 3D Avatar'ların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere adımlar attı. Bu Bitmoji benzeri Avatar'lar şimdi de WhatsApp'a geliyor. 

WABetaInfo'nun aktardıklarına göre, WhatsApp 2.22.23.9 beta on Android sürümünde Avatar'ları, sınırlı sayıda kullanıcıya açacak. Eğer özelliğe erişimi olan kullanıcılardan biriyseniz, ayarlar menüsü üzerinden kendinizin dijital versiyonunu kişiselleştirebileceksiniz. Ardından WhatsApp bu kişiselleştirilmiş Avatar'ın birbirinden farklı varyasyonlarını üretecek. 

Özellik, İlk olarak geçtiğimiz ay Google Play Beta Program aracılıyla geliştirme aşamasındayken keşfedildi. Şu an için kademeli olarak kullanıcılara sunulması planlanan özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor. 

3D Avatar'ları şirketin Metaverse vizyonu ile birleştirdiğimizde, her bir kullanıcının şimdiden Horizon Worlds'teki görünümünü hazırlamaya başlayacağını söylemek mümkün. Metaverse'de sponsorlu görünümler için patent başvurusu yapan şirket, tıpkı NFL iş birliğinde olduğu gibi aksesuarlar üzerinden yeni bir gelir modeli ile ilerlemeye açık. 

Üstelik Mark Zuckerberg, Haziran ayında Facebook'ta paylaştığı bir gönderi ile Facebook, Instagram ve Messenger'da Avatars Store isimli avatarlara özel bir mağaza açacaklarını duyurdu. Kullanıcılar, avatarlarına stil kazandırmak için dijital kıyafetler alabilecek.

Dijital giysilerin, metaverse'de kendini ifade etmenin en önemli yollarından biri olduğunu söyleyen Zuckerberg, yaratıcı ekonomiyi de güçlendirdiğini vurguladı. Şirket, Avatars Store'a yakında daha fazla marka eklemeyi ve bu dijital mağazayı VR ortamına taşımayı planlıyor. Zuckerberg, bu bağlamda Balenciaga, Prada ve Thom Browne'dan seçtiği görünümleri de paylaşmıştı.. 

Şirket, bu adımı ile Meta uygulama ailesinde aktif bir şekilde yürütülen sosyal ticareti, Horizon Worlds Metaverse'üne taşıyacağının sinyalini veriyor. Bu esnada Horizon Worlds ise kullanıcı kaybı ile mücadele ediyor. Şubat 2022'de aylık aktif 300 bin kullanıcıya ulaşan Meta Horizon Worlds'ün aylık aktif kullanıcı sayısı, 200 bin kullanıcıya geriledi. Yıl sonunda 500 bin aylık aktif kullanıcıya erişme hedefi ise 280 bine düşürüldü. Şirket, Metaverse oluşturmanın yıllar alacak bir süreç olduğunu dile getiriyor. 

 
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.