BMW, Alexa tabanlı bir sesli asistan geliştireceğini duyurdu

BMW kullanıcıları birinci nesil sesli asistan özelliğini kullanmaya devam edebilecek. Bu özelliğin iki yıl içinde piyasaya sürüleceği açıklandı. 
BMW, Alexa tabanlı bir sesli asistan geliştireceğini duyurdu

Otomotiv üreticisi BMW, Amazon tarafından düzenlenen Devices and Services (Cihazlar ve Hizmetler) etkinliğinde Alexa tabanlı bir sesli asistan geliştireceğini duyurdu. BMW'nin amacı, dijitalleşme konusunda rekabette bir adım öne çıkmak. Amazon ise otomobil dünyasındaki payını geliştirmek ve genişletmeyi hedefliyor. Bir taraftan BMW kullanıcıları birinci nesil sesli asistan özelliğini kullanmaya devam edebilecek. Bu özelliğin iki yıl içinde piyasaya sürüleceği açıklandı. 

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden olan BMW, Disrupt SF 2018 etkinliğinde otomobiller için geliştirdiği kişisel sesli asistanını duyurmuştu. Otomobil içinde kullanabileceğini kişisel bir sesli asistan tasarlayan BMW, akıllı asistanını BMW Intelligent Personal Assistant olarak adlandırıyor.

Otomobil dünyasında önemli bir yere sahip olan BMW, bu hafta yeni elektrikli arabası The XM ile gündeme geldi. Şirket, bu modeli Lamborghini Urus, Aston Martin DBX, Bentley Bentayga gibi süper lüks spor otomobil markalarının alıcılarına yönelik geliştirdi. Amaç, bu markalarla rekabet edebilmek. The XM, bu yıl içinde BMW'nin Güney Karolina'daki Spartanburg fabrikasında üretilmeye başlanacak. 2022’nin sonlarında ABD'de satışa çıkacak. Avrupa’da ise 2023'ün yaz aylarında tüketiciyle buluşacak.

Yaklaşık 50 kilometre menzile sahip olan BMW XM, şarj edilebilir hibrit yapısı ile dikkat çekiyor. Araç, 644 beygir gücüne sahip. Otomobil markasının en güçlü ve en pahalı modeli olarak nitelendirilen aracın fiyatının 160 bin dolardan başlayacağı tahmin ediliyor. Araç, 2 bin 700  kilogram ağırlığında olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.