Yapay zeka odaklı sağlık girişimi AIRS Medical 20 milyon dolar yatırım aldı

AIRS Medical'in amacı hem hasta hem de sağlık hizmeti sağlayıcısı deneyimini iyileştirmek. Güney Kore merkezli girişim, hastalıkları MR görüntüleri üzerinden teşhis ediyor.
Yapay zeka odaklı sağlık girişimi AIRS Medical 20 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka odaklı sağlık girişimi AIRS Medical 20 milyon dolar yatırım aldı. 20 milyon dolarlık yatırıma Q Capital Partners, Hanwha Life ve mevcut yatırımcısı Klim Ventures katıldı. Yeni gelen yatırım yeni pazarlara açılmak için kullanılacak. 

2018 yılında kurulan girişim, teşhis testleri ve robotik teknolojiler sunuyor. AIRS Medical'in amacı hem hasta hem de sağlık hizmeti sağlayıcısı deneyimini iyileştirmek. Güney Kore merkezli girişim, hastalıkları MR görüntüleri üzerinden teşhis ediyor. Geliştirdikleri MRI rekonstrüksiyon yazılımı geçen yıldan beri 130 bin görüntü inceledi. Şirket, geçen Mart ayında Güney Koreli yapay zeka girişimi artiQ'yu satın aldı. Şirket gelecek dönemde Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika'ya açılmayı hedefliyor.

Yapay zeka sektörünün dünya genelinde 2027 yılına kadar 67 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yatırımlar bu yöne doğru kaymaya başladı. Bu ay içinde yapay zeka destekli uzaktan hasta izleme girişimi Biofourmis, 20 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Yeni gelen yatırımla Singapur merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 460 milyon doların üstüne çıktı. Bu yatırım, geçen Nisan ayında açıklanan D Serisi yatırım turuna ek olarak gerçekleştirildi. Intel Capital, General Atlantic'in yönettiği tura stratejik yatırımcı olarak katıldı. Ayrıca piyasa değeri 1,3 milyar dolara yükselen şirketin yönetim kuruluna eski Tenet Healthcare Başkanı ve CEO'su Trevor Fetter ve SCAN Group Başkanı ve CEO'su Sachin H. Jain katıldığı açıklandı.

Biofourmis, 2015 yılında Kuldeep Singh Rajput ve Wendou Niu tarafından faaliyete geçti. Şirketin amacı hastaları uzaktan izlemek ve hastalıkları erken teşhis etmek için yapay zekâ kullanmak ve kronik hastalıklar için uzun vadeli çözüm üretmek Şirket, belirli ilaçları alan hastaları izlemek için ilaç şirketleriyle ortak çalışıyor. Evde hasta bakımını yönetmeye odaklanan Biofourmis, sağlık kurumları ve sigorta şirketleriyle iş birliği yapıyor.

Geçen Temmuz ayında ise yapay zeka destekli tıbbi belgeleme girişimi Abridge 12,5 milyon dolar yatırım aldı. 12,5 milyon dolarlık tur, Witington Ventures tarafından yönetildi. Tura Union Square Ventures, Bessemer Venture Partners, Whistler Capital, Pillar Venture Capital ve UPMC Enterprises dahil oldu. ABD merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 27 milyon dolara çıktı.

James Young ve Raymond Feng tarafından kurulan şirket, sağlık kurumlarıyla hastalar arasında geçen konuşmaları kaydediyor. Bu konuşmaları geliştirdiği yapay zeka aracığıyla kopyalıyor. Hastanın sağlık durumu, semptomları ve tedavi yöntemiyle ilgili bilgileri organize ederek özetliyor. 2019'da kurulan şirket, hastalarla ilgili EHR yani hastane bilgi sistemlerine notlar yolluyor. Ayrıca uzaktan sağlık platformlarına entegre oluyor. Teşhis ve ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve hastanın hastalığı ile ilgili tıbbi seyrini izlemesine yardımcı oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.