Ünlü müzisyen Bono hangi teknoloji işlerine yatırım yaptı?

Şimdiye kadar 12 işe yatırım yapan ünlü müzisyen Bono, 2004 yılında müzisyen arkadaşı Roger McNamee ile Elevation Partners adlı yatırım fonunu kurmasıyla teknoloji yatırımlarına başladı.
Ünlü müzisyen Bono hangi teknoloji işlerine yatırım yaptı?

Paul David Hewson 740 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en zengin rock yıldızlarından biri olarak biliniyor. Eğer gerçek bir U2 hayranı değilseniz bu isim size oldukça yabancı gelecektir. Bu, efsanevi grubun solisti Bono'un gerçek ismi... Hewson'a bu isim, müzisyenin arkadaşları tarafından şarkı söylerken sesi çok çıktığı için duyma cihazı markası Bono Vox’tan esinlenerek verildiği biliniyor. 

Ünlü müzisyen 1980’li yıllardan itibaren verdiği konserlerde Kuzey İrlanda sorununa, Afrika’da açlığa, AIDS’le mücadele gibi konulara dikkat geçti. Rolling Stone dergisinin hazırladığı "Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı" listesinde yer alan şarkıcılar listesine girdi. Bono, 2007 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi. Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Şimdiye kadar 12 işe yatırım yapan Bono, 5 işten çıkış yaptı.

Yatırımlara nasıl başladı?

Ünlü müzisyen, 2004 yılında müzisyen arkadaşı Roger McNamee ile Elevation Partners adlı yatırım fonunu kurmasıyla teknoloji yatırımlarına başladı. Fonun yatırımları eğlence ve medya sektörüne odaklanan yatırım fonunun ilk icraatını 2006 yılında yatırım şirketi Forbes Media’ya azınlık hissesini almak oldu. Bu satın almanın finansal değeri açıklanmadı. Ama yatırım fonunun yaklaşık yüzde 45 pay için Forbes’a 264 milyon dolar yatırım yaptığı tahmin ediliyor. 

2009 yılında Facebook'a yaptı. Bono, sahibi olduğu Elevation Partners 2009’da Facebook'un yüzde 2.3’lük hissesini 90 milyon dolara satın aldı. 565,4 milyar dolar piyasa değerine sahip şirket, ünlü müzisyeni bir anda zenginleştirdi.

Bono, yeniden yatırım şirketi aracılığıyla Mart 2009'da sektör analiz girişimi MarketShare'e 32 milyon dolar yatırım yaptı. Ocak 2010'da Bono'nun ismi yeniden bir yatırımla gündeme geldi. Elevation Partners ile sosyal medya şirketi Yelp'e yaptığı 100 milyon dolarlık yatırım yaptı. Yapılan yatırımın sonucunda Elevation Partners, Yelp’in yüzde 22 hissesine sahip oldu. İki yıl sonra bulut teknolojisi ile ev kullanıcılarını ilk buluşturan platformlardan Dropbox'a yatırımı geldi.

Grup arkadaşı The Edge ile yatırımları

2018 yılında teknoloji tabanlı küçük ölçekli taşımacılık şirketlerinin önde gelen ağlarından biri olan Convoy'a yatırım yaptı. Bono, bu yatırımı U2'nun baş gitaristi The Edge yani David Howell Evans ile gerçekleştirdi. İkili Amazon CEO'su Jeff Bezos ve Microsoft'un kurucularından Bill Gates'in arasında yer almış oldu.

2021'in Kasım ayında The Edge ile yeni bir yatırıma imza attı. Dublin merkezli biyoteknoloji şirketi Nuritas, B Serisi yatırım turunda 45 milyon dolar yatırım yaptı. Şirket, bakla ve bezelyeden yaşlanmayla birlikte vücutta azalan kolajen miktarını artırmaya yarayan, vücutta kendiliğinden bulunan protein türü peptit geliştiriyor. 

2022'nin Ocak ayında 2 milyon dolarlık bir yatırım haberiyle gündeme geldi. Bira sektöründe faaliyet gösteren girişim Wolf Craft Brewing Company'e yatırım yaptı. Bu yatırım turunda da The Edge ile birlikteydi. Bono, müzik kariyerinin yanı sıra hayırsever kişiliğiyle ön plana çıkan isimlerden biri. Yaptığı teknoloji yatırımları daha çok medya ve eğlence sektörüne yönelik olsa da son dönemde rotasını eğitim, sürdürülebilirlik gibi konulara odaklıyor.

Geçen haftalarda müzik kariyerindeki başarıları kadar yaptığı teknoloji yatırımlarıyla konuşulan Justin Timberlake şimdiye kadar 15 girişiminin detaylarını yazmıştık. ABD'li ünlü müzisyen Jay-Z'nin yaptığı teknoloji yatırımlarını detaylı şekilde anlatmıştık. Oscar ödüllü oyuncu Leonardo Di Caprio'nun teknoloji yatırımları karnesinde öne çıkan detaylarını yazmıştık. Silikon Vadisi’nin ‘Hollywood Meleği' olarak tanımlanan Ashton Kutcher'in yatırımlarını incelemiştik. Hilton otel zincirinin varislerinden Paris Hilton'un Kripto, Origin ve Moonpay yatırımları, NFT koleksiyonu ve metaverse alanında yaptığı yatırımların neler olduğunu yazmıştık. Ayrıca Gwyneth Paltrow'un son iki yıl içinde yaptığı teknoloji yatırımlarıyla ses getiriyor. Ünlü oyuncu kripto para ve fem-tech yatırımlarıyla dikkat çeken yatırımlarına değinmiştik.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.