Roldü, gerçek oldu: Justin Timberlake

Timberlake için 2010 yılında çekilen filmde oynadığı rol gerçek oldu. O da müzik kariyerindeki başarıları kadar yaptığı teknoloji yatırımlarıyla konuşuluyor. Timberlake şimdiye kadar 15 girişime yatırım yaptı. 
Roldü, gerçek oldu: Justin Timberlake

Marc Zuckerberg'in hayatını konu alan "Social Network" filmindeki yatırımcıların kim olduğunu hatırladınız mı? Şarkıcı, oyuncu Justin Timberlake filmde Facebook'un erken dönem yatırımcıları arasında yer alan Sean Parker rolündeydi. Timberlake için 2010 yılında çekilen filmde oynadığı rol gerçek oldu. O da müzik kariyerindeki başarıları kadar yaptığı teknoloji yatırımlarıyla konuşuluyor. Timberlake şimdiye kadar 15 girişime yatırım yaptı. Timbelake, 250 milyon dolarlık servete sahip. 

Ünlü şarkıcı, teknoloji işlerine yatırım yapmaya 2009'un Mayıs ayında başladı. Web uygulamaları tasarlayan Particle'a yatırım yapmasıyla gündeme geldi. HTML5 web uygulamaları geliştiren şirket, Kasım 2012'de Apple tarafından satın alındı. Timberlake, 2010 yılında Miso Media'ya yapılan 600 bin dolarlık tohum yatırım turuna katıldı. Yaklaşık bir sene sonra yani Haziran 2011'de Timberlake, Specific Media ile MySpace'i satın almasıyla gündeme geldi. 35 milyon dolarlık satın alma o dönem oldukça konuşulmuştu. Çünkü 2004-2005 arasında hızlı bir şekilde yükselen platform, 2005 yılında News Corp. tarafından 580 milyon dolara satın alınmıştı. O dönem 'hasta adam' olarak nitelendirilen MySpace, bir sene sonra yeniden yükselen bir grafiğe kavuşmuştu.

Yatırımlarına Eylül 2011 yılında görüntü algılama teknolojilerine odaklanan San Francisco merkezli Stipple ile devam etti. Timberlake, 2 milyon dolarlık yatırım turunda yer aldı. Ama toplamda 10 milyon dolarlık yatırıma sahip olan şirket, 2014 yılında kapandı.  Bir sene sonra Homemint'e yatırım yaptı. Ev dekorasyonuyla ilgili olarak tavsiyeler veren platform, 11 farklı soru sorarak en uygun tasarımı otomatik olarak gösteriyor.

Yatırımlarını foodtech'e kaydırdı

2014 yılında odağını müzik teknolojilerine kaydırdı. Bu alanda çalışan AfterMaster Audio Labs yatırımla yaptı. Yaptığı yatırımla şirketin kurucusu Larry Ryckman ile ortak oldu. İki sene sonra yatırımcılık kariyerinin en önemli hamlesini gerçekleştirdi. Ekim 2016'da Justin Timberlake Bai'ye yatırım yaptı. bir ay sonra payını 1,7 milyar dolara Dr Pepper Snapple’a sattı.

Beş sene sonra 2021'in Mayıs ayında girişimci kalabalık bir ekiple New York merkezli dikey tarım girişimi Bowery, son yatırım turunda 300 milyon dolarlık yatırım turunda yer aldı. 2015 yılında kurulan Bowery, yüksek kaliteli, yerel, güvenli ve sürdürülebilir ürünlere erişimi kolaylaştırıyor. Bowery, şehirlerin yakınında akıllı kapalı çiftlikler kurarak daha taze, böcek ilacı içermeyen ürünleri yetiştirilmesini sağlıyor. Her çiftliğin merkezinde, işlemleri düzenlemek ve otomatikleştirmek için yazılım, donanım, sensörler, yapay zeka, bilgisayar görüntü sistemleri, makine öğrenimi modellerinden yararlanılıyor.

Ağustos 2021'de spor odağında yaptığı yatırımla konuşuldu. Timberlake, kondisyon küreği üreten Hydrow'un 200 milyon dolarlık yatırım turun katılımcıları arasındaydı. Yatırım turunda Lizzo ve Aaron Rodgers de vardı. Ocak 2022'de ise Kanada merkezli güvenlik şirketi 1Password'un 620 milyon dolarlık yatırım turunda yer aldı. Turun diğer yatırımcıları arasında Mary Barra, Pharrell Williams, Rita Wilson, Robert Downey Jr., Ryan Reynolds, Scarlett Johansson, Trevor Noah gibi ünlüler dikkat çekti.

Mayıs ayında The Wall Street Journal gazetesinde Justin Timberlake'in müzik kataloğunun haklarını İngiliz müzik şirketi Hipgnosis Song Management’a sattığına dair haber çıktı. Timberlake, ‘SexyBack’, ‘Mirrors’ ve ‘Cry Me A River’ gibi en ünlü şarkılarının yer aldığı albümünün haklarını yaklaşık 100 milyon dolara sattığı iddia edildi. Evet, Timberlake'in son hamlesinde kendisi yatırımcı olarak konumlanmıyor. Ama yıllar önce yaptığı işi bir girişimci edasıyla paraya çeviriyor. Bu noktada artık yatırımlarını yönlendirdiği müzik piyasasında ismi başka türlü anılmaya başlandı diyebiliriz.

Geçen hafta ABD'li ünlü müzisyen Jay-Z'nin yaptığı teknoloji yatırımlarını detaylı şekilde anlatmıştık. Oscar ödüllü oyuncu Leonardo Di Caprio'nun teknoloji yatırımları karnesinde öne çıkan detaylarını yazmıştık. Silikon Vadisi’nin ‘Hollywood Meleği' olarak tanımlanan Ashton Kutcher'in yatırımlarını incelemiştik. Hilton otel zincirinin varislerinden Paris Hilton'un Kripto, Origin ve Moonpay yatırımları, NFT koleksiyonu ve metaverse alanında yaptığı yatırımların neler olduğunu yazmıştık. Ayrıca Gwyneth Paltrow'un son iki yıl içinde yaptığı teknoloji yatırımlarıyla ses getiriyor. Ünlü oyuncu kripto para ve fem-tech yatırımlarıyla dikkat çeken yatırımlarına değinmiştik.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.