Meta'nın kapatılan dijital cüzdanı Novi yerini Meta Pay'e mi bırakacak?

Novi'nin web sitesinde yapılan açıklamalara göre, Meta pilot projeye son veriyor. Meta Pay ise metaverse için dijital bir cüzdan olarak konumlanacak.
Meta'nın kapatılan dijital cüzdanı Novi yerini Meta Pay'e mi bırakacak?

Meta'nın F2 (Facebook Financial) direktörü David Marcus'un "Novi dijital cüzdanı piyasaya çıkmaya hazır." açıklamasından yaklaşık bir sene sonra Meta'nın dijital cüzdanı Novi kapanıyor. Novi'nin web sitesinde yapılan açıklamalara göre, Meta pilot projeye son veriyor.

Açıklama kapsamında Meta, kullanıcıları Novi cüzdanlarındaki bakiyeyi 1 Eylül 2022 tarihinden önce çekmeleri konusunda uyarıyor. Ayrıca kullanıcılar, 21 Temmuz tarihinden itibaren ise Novi hesaplarına para yatıramayacak. Eğer hesabında para unutan müşteriler olursa, Meta, bu müşterilerin bakiyelerini, Novi'ye eklenmiş olan bir banka hesabına ya da debit karta aktarmak üzere harekete geçecek. 

Novi projesinin hem ABD senato üyelerinin şirkete kripto para yönetiminde güvenmemesi hem de bu açıklamadan kısa bir süre sonra David Marcus'un Novi'yi terketmesiyle sarsıldığını söyleyebiliriz. 

Öte yandan şirket, Novi'ye veda ediyor olsa da; Metaverse vizyonu kapsamında dijital varlıkların ticaretiyle ilgilenmeye devam ediyor: Meta CEO'su Mark Zuckerberg, geçen hafta Facebook'ta paylaştığı bir gönderi ile Facebook Pay'in ismini Meta Pay olarak değiştirdiklerini açıkladı. Meta Pay, metaverse için dijital bir cüzdan olarak konumlanacak.

Zuckerberg'in belirttiğine göre; Meta Pay, kullanıcıların metaversede kimliklerini, sahip olduklarını ve ödeme yöntemlerini güvenli bir şekilde yönetmelerini sağlayacak. Bu bağlamda Zuckerberg, gelecekte kullanıcıların satın almak veya üretmek istediği pek çok öğe olacağını dile getiriyor. Bu öğeler arasında, dijital giysiler, sanat, videolar, müzik, deneyimler ve sanat etkinlikler yer alıyor. 

Eğer bu ürünleri başka servislere taşımak isterseniz, sahiplik kanıtı önemli hale gelecek. Herhangi bir metaverse deneyimine giriş yaptığınızda satın aldığınız ürünleri de orada kullanabilmeniz söz konusu olacak.

Bununla beraber, yakın zamanda Meta uygulama ailesine eklenen NFT odaklı özellikler ise şirketin gözünü web3'den ayırmadığını kanıtlıyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram'dan sonra Facebook da NFT desteğini test etmeye başladı. Hatırlarsanız 2021'in Ağustos ayında David Marcus, NFTlerle (non-fungible token) ilişkili ürün ve özellikler geliştirmeye hazırlandıklarını duyurmuştu. Kısacası uzun vadede NFT'lerin de ödeme katmanlarıyla ilişkilendirileceğini söyleyebiliriz. Şirketin Meta Pay ile artık Novi'ye ihtiyaç duymadığı için projeyi sonlandırmış olması ise muhtemel. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.