NFT pazar yeri Magic Eden, 130 milyon dolar yatırım ile 1.6 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Electric Capital ve Greylock Partners'ın liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna Paradigm ve Sequoia Capital katılım gösterdi. Girişimin toplam yatırım miktarı 159 milyon doları aşarken, değerlemesi 1.6 milyar dolara ulaştı. 
NFT pazar yeri Magic Eden, 130 milyon dolar yatırım ile 1.6 milyar dolar değerlemeye ulaştı

NFT pazar yeri Magic Eden, B serisi yatırım turunda 130 milyon dolar yatırım aldı. Electric Capital ve Greylock Partners'ın liderliği üstlendiği yatırım turuna, girişimin mevcut yatırımı Paradigm ve Sequoia Capital katılım gösterdi. 

Bu arada Magic Eden'ın A serisi yatırım turunda 27 milyon dolar yatırım aldığını hatırlatmakta fayda var. Bu yeni yatırım turu ile birlikte girişimin toplam yatırım miktarı 159 milyon doları aşarken, değerlemesi 1.6 milyar dolara ulaştı. 

Magic Eden'ın Faaliyet alanı

Yaklaşık 9 ay önce Sidney Zhang ,Jack Lu ve Zhuoxun Yin tarafından kurulan Magic Eden, geçtiğimiz yıl NFT'ye gösterilen ilgiden nasibini aldı. Magic Eden, platformdaki yeni koleksiyonları Launchpad ismini verdiği alanda sergiliyor. Şimdiye kadar Launchpad'de 250'den fazla projeye yer veren girişim, ikincil satışlarda ise 7 binden fazla koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Pazar yerinde gördüğümüz NFT'lerin birçoğu ise Solana tabanlı. Hatta ikincil pazardaki koleksiyonlar, tüm Solana tabanlı NFT'lerin yüzde 92'sini temsil ediyor. Aylık 20 milyon tekil oturuma sahip olan NFT pazar yerinde günde 50 binden fazla Solana tabanlı NFT basılıyor. 

Her ne kadar ETH fiyatlarıyla birlikte NFT'lerin taban fiyatları da düşüş trendine girmiş olsa da; Magic Eden Solana tabanlı NFT işlemleri alanında öne çıkmaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz üç ay içinde Solana NFT işlemleri kademeli olarak artış gösterirken Mayıs ayında aylık işlem sayısı 1.5 milyonu aştı. Bu işlemlerin yüzde 97'si ise Magic Eden'da gerçekleşti. 

Bu noktada düşük gaz ücretleri nedeniyle Solana'nın pek çok kişi tarafından tercih edildiğini belirtelim. OpenSea de pazardaki konumunu güçlendirmek adına gaz ücretlerinin öneminin farkında. Popüler NFT pazar yeri OpenSea, bu konuyu da çözmek üzere Seaport Protokolü'ne geçiş yaptı. Seaport Protokolü sayesinde OpenSea'deki gaz ücretleri yüzde 35 düşecek

Gelecek planları 

Şirket, yatırımı, ürününü ve birincil ve ikincil pazar yerlerini güçlendirmek için kullanacak. Ayrıca Solana'nın yanı sıra birden fazla blockchainin sunacağı fırsatları araştıracak.

Magic Eden gibi pazar yerlerinin taban fiyatlarının düşüşüyle sarsılacağını düşünenlerin aksine, NFT pazarı hala önemli seviyede bir potansiyele sahip. Tekil adresler üzerinden gerçekleşen NFT alım satımı, 2022'nin ilk çeyreğinde 950 bine ulaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.