Yapay zeka tıbbi çözümler geliştiricisi Aidoc, 110 milyon dolar yatırım aldı

2016 yılında kurulan şirketin geliştirdiği yazılım; ABD, Avrupa, İsrail, Brezilya ve Avustralya'daki 1000 tıp merkezinde 12 bin doktor tarafından kullanılıyor.
Yapay zeka tıbbi çözümler geliştiricisi Aidoc, 110 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka tıbbi çözümler geliştiricisi Aidoc 110 milyon dolar yatırım aldı. Tur, AIC'nin ortak yatırımcısı CDIB Capital'in katılımıyla TCV ve Alpha Intelligence Capital tarafından yönetildi. Yeni yatırım, şirketin 66 milyon dolarlık yatırımından yaklaşık bir yıl sonra geldi.

2016 yılında kurulan şirketin geliştirdiği yazılım; ABD, Avrupa, İsrail, Brezilya ve Avustralya'daki 1000 tıp merkezinde 12 bin doktor tarafından kullanılıyor. CT taramalarıyla beyin kanamalarını teşhis ediyor. CT taramalarına benzer tıbbi görüntüleri işleyip, benzer on binlerce görüntüyü uzman bir doktor incelemeden önce tarayabiliyor. Şüpheli ve acil bir faktör tespit edildiğinde, kritik zaman kaybetmemek için bilgiyi öncelikli olarak ilgili hekime gönderiliyor. 

Hastalıkları teşhis eden ve öngörülerde bulunan algoritmalar son dönemde oldukça ilgi görüyor. Bu durum, özellikle pandemiden sonra daha da belirgin bir hale geldi. Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle hastalıkların tanı ve teşhisi çok daha hızlandı. Bu alana yapılan yatırımlar da arttı.

Geçen Mart ayında yapay zeka destekli görüntüleme girişimi Qure.ai, 40 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Yatırım turu, Novo Holdings ve HealthQuad liderliğinde gerçekleşti. Yeni gelen yatırım şirketin yeni ürün geliştirmesi için kullanılacak. Hindistan merkezli Qure,ai'nin toplam yatırım miktarını 60,3 milyon dolara çıktı.

Bir ay sonra tıbbi görüntüleme paylaşımına odaklanan PocketHealth 16 milyon dolar yatırım aldığı haberi gündeme geldi. 2016 yılında Toronto merkezli girişim, hastaların tıbbi görüntüleme kayıtlarını yönetmelerine yardım ediyor. Kullanıcı bir görüntü ya da rapor hazır olduğunda, bunları herhangi bir cihazda görüntüleyebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.