Apple'a iPhone'ların performansını gizlice kıstığı için 935 milyon dolarlık tazminat davası açıldı

Bugün edindiğimiz bilgilere göre Apple için Birleşik Krallık'ta yeni bir dava açılıyor. Açılan toplu davanın talep ettiği tazminat miktarı ise 935 milyon dolar.
Apple'a iPhone'ların performansını gizlice kıstığı için 935 milyon dolarlık tazminat davası açıldı

Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu'nun (ACM) flört uygulaması geliştiricilerin 3. parti ödeme yöntemlerini kullanmasına müsade etmediği için Apple'a haftalık olarak 5 milyon euro ceza verdiğini geçtiğimiz Ocak ayında sizlere aktarmıştık

Hem yüksek komisyon hem de 3. parti ödeme yöntemlerinin engellenmesi nedeniyle geliştiriciler ile sorunlar yaşayan Apple, geçtiğimiz dönemlerde pek çok tekelcilik davası ile karşı karşıya kaldı. Bugün edindiğimiz bilgilere göre Apple için Birleşik Krallık'ta yeni bir dava açılıyor.

Açılan toplu davanın talep ettiği tazminat miktarı ise 935 milyon dolar. Tüketici hakları savunucusu Justin Gutmann tarafından rekabet yasası gerekçe gösterilerek açılan davanın ana konusu ise 2017 yılında yayınlanan iOS 10.2.1 güncellemesi.

Dava, bu güncelleme ile kullandıkları iPhone modellerinde performans kaybı yaşayan kullanıcılar için açılıyor. Güncelleme ile performans kaybı yaşayan iPhone modellerine baktığımızda ise iPhone SE modeli de dahil olmak üzere iPhone 6'dan iPhone X modeline kadar toplamda 10 model karşımıza çıkıyor.

Hatırlatmak gerekirse Apple'ın iPhone modellerini yavaşlatma skandalı ile ilgili tüm detayları geçtiğimiz yıllarda sizlere aktarmıştık. Söz konusu davanın Birleşik Krallık içinde bu iPhone modellerini kullanan toplamda 25 milyon kişi adına açıldığını da ekleyelim.

Hatırlatmak gerekirse Apple, 2020 yılında benzer bir dava ile ABD'de karşı karşıya kalmıştı. İlk etapta eski iPhone’ları yavaşlattığı için özür dileyen ve pil değişiminde indirime giden Apple, 2020 yılında ise iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini kasıtlı olarak yavaşlattı için açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Yine 2020 yılında aynı konu nedeniyle Fransa'da 27 milyon dolar ceza ödeyen Apple'ın yeni davada ceza alıp almayacağını ise zaman gösterecek. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.