Perakende devi Walmart, drone ile teslimat hizmetine altı eyalet daha ekledi

Walmart, Arizona, Arkansas, Florida, Teksas, Utah ve Virginia'da yıl sonuna kadar 4 milyon haneye ulaşmayı hedefliyor. Şirket, 2023 yılında drone ile bir milyondan fazla paket teslim etmeyi planladığını açıkladı.
Perakende devi Walmart, drone ile teslimat hizmetine altı eyalet daha ekledi

Geçen Kasım ayında ABD Arkansas’ta drone ile teslimatlara başlayan perakende devi Walmart, drone ile teslimat hizmetine altı eyalet daha ekledi. Şirket, Arizona, Arkansas, Florida, Teksas, Utah ve Virginia'da yıl sonuna kadar 4 milyon haneye ulaşmayı hedefliyor. 

Şirket, gelecek yıldrone ile bir milyondan fazla paket teslim etmeyi planladığını açıkladı. Teslimatların haftanın her günü sabah 8.00'den akşam 20.00'ye kadar yapılacağını belirten şirket, ürünlerin 30 dakika içinde müşterilere teslim edileceğini söyledi. Şimdilik 37 mağazada verilmesi planlanan hizmetin ücreti ise 3,99 dolar olacağı dile getirildi. 

Bilindiği üzere Covid-19 pandemisi nedeniyle alışveriş merkezleri ve mağazalar kapandı. Perakende sektörünü önemli ölçüde etkilendi.Bu dönemde sağlık ve hijyen endişeleri nedeniyle online ticaretin rolü arttı. Birçok perakende şirketi tüketici ihtiyaçlarını karşılarken yenilikleri göz önünde tutmaya başladı. 

Walmart bu alanda dikkat çeken işler yapan şirketlerin başında geliyor. Şirket, geçen Eylül ayında Ford ve Argo AI ile birlikte otonom araç teslimat hizmetini başlattığını duyurmuştu. ABD'nin üç şehri Miami, Austin ve Washington DC'de hizmet vermeye başlayacağı belirtilmişti. 

Rekabet kızışıyor

Öte yandan Walmart, bu alanda Google ve Amazon gibi devlerle rekabet halinde. Hatta Mart ayında Google'ın çatı şirketi olan Alphabet'in drone ile teslimat servisi Wing, şu ana kadar toplamda 200 bin teslimat gerçekleştirdiğini duyurmuştu. 2021 yılının Ağustos ayında yaklaşık 100 bin teslimat yapan Wing, kısa bir süre içinde gerçekleştirdiği teslimat sayısını iki katına çıkarmayı da başarmış oldu.

ABD'nin Virginia eyaleti, Finlandiya ve Avustralya'da aktif olarak hizmet veren Wing'in ana odağında ise Avustralya bulunuyor. Wing tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, yılın ilk iki ayında Avustralya'da 30 bini aşkın teslimat gerçekleştirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.