Elon Musk, Twitter'ı almak için yeni bir adım daha attı

Elon Musk 20 Nisan'da ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonu'na (SEC) teslim ettiği bir doküman ile Twitter'ı almak için nasıl finansman sağladığını detaylandırdı.
Elon Musk, Twitter'ı almak için yeni bir adım daha attı

Elon Musk, 43 milyar dolara Twitter'ı satın almayı teklif ettiğini sizlere aktarmıştık. Elon Musk 20 Nisan'da ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonu'na (SEC) teslim ettiği bir doküman ile Twitter'ı almak için nasıl finansman sağladığını detaylandırdı. Dokümanda yer alan bilgilere göre Elon Musk, 46.5 milyar doları teminat olarak gösteriyor. 

Söz konusu meblağın 21 miyar doları hisse senedi finansmanı (equity financing) ve 12.5 milyar doları Morgan Stanley dahil olmak üzere bankalardan alınacak marj kredisi ile sağlanacak. Bunlara ek olarak Musk, yine Morgan Stanley dahil olmak üzere bankalardan 3 farklı kredi ile 13 milyar dolarlık finansman alacak. 

Twitter'ın zehirli hap stratejisi

Bu arada Twitter yönetim kurulunun Elon Musk'ın teklifine karşılık literatürde zehirli haplar (Poison Pills) olarak bilinen stratejiyi benimsediğini belirtelim. Bu strateji hedef şirket yönetimi tarafından ele geçirme girişimini önlemek amacıyla şirketin hissedarlarına verdiği haklar olarak tanımlanıyor.

Bu taktik kapsamında, potansiyel alıcı şirketler, şirket yönetimi tarafından hisse senedi sahiplerine teklifte bulunmak yerine doğrudan hedef şirket yönetimiyle müzakerelerde bulunmaya zorlanıyor. Çünkü sadece şirket yönetimi mevcut haklarda iyileştirme yapma imkânına sahip oluyor. 

Ancak söz konusu hakların, hissedarların çıkarlarının korunmasında satın alma sürecini önleyemeyebileceğini belirtelim. Yönetimin bu haklar tarafından yıldırılan potansiyel alıcılar ile yürütülen müzakerelerde hissedarların çıkarlarına uygun şekilde davranıp davranmadığı ise durumdan duruma göre değişiyor. Zehirli hapların, payların azaltılması (Flip-over) ve payların sulandırılması (Flip-in) olmak üzere iki farklı şekilde kullanıldığını da ekleyelim.  

Elon Musk'ın teklifini hisse başına 54.20 dolardan yaptığını hatırlatalım. Şu anda Twitter hisseleri 47,08 dolardan işlem görüyor. Şu anda Twitter hisselerinin yüzde 9.2'sini elinde bulunduran Elon Musk'ın Twitter'ın tamamını satın alıp alamayacağını hep birlikte izleyip göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.