Framework Ventures'tan erken aşama web3 girişimleri için 400 milyon dolarlık fon: FVIII

Framework Ventures,  FVIII isimli yeni fon kapsamında Web3, blockchain oyunları ve merkeziyetsiz finans (DeFi) alanlarında faaliyet gösteren girişimlere yatırım yapacak.
Framework Ventures'tan erken aşama web3 girişimleri için 400 milyon dolarlık fon: FVIII

Kripto odaklı yatırım şirketi Framework Ventures, erken aşama web3 girişimleri 400 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu. Şirket,  FVIII isimli yeni fon kapsamında Web3, blockchain oyunları ve merkeziyetsiz finans (DeFi) alanlarında faaliyet gösteren girişimlere yatırım yapacak. Fonun 200 milyon dolarlık kısmı ise blockchain oyunlarına ayrılacak. 

Framework Ventures'un detayları

Framework Ventures'u daha önce duymamış olanlar için yatırım şirketine dair detayları paylaşmakta fayda var. Yatırım şirketi, 1.4 milyon dolarlık varlık yönetimini üstleniyor. Üstelik bu varlıklara Framework Ventures'un kardeş şirketi Framework Labs dahil değil.

22 kişilik bir ekibe sahip olan Framework Ventures, yatırım tarafında ekipten yalnızca 7 kişi ile birlikte çalışıyor. Ekibin geri kalanını ise yazılım mühendislerinden oluşuyor. Şirket, yeni duyurusunda FVIII stratejisi kapsamında 2030'da dünyanın nasıl bir yer olacağına dair öngörülerini de paylaşıyor. 

Ağırlıklı olarak DeFi girişimlerine yatırım yapan Framework Ventures'un portfolyosunda Zapper, Chainlink, The Graph, Rari Capital ve Yield Capital yer alıyor. 

Blockchain oyunlarına dair öne çıkan veriler

2022 oyun trendlerini değerlendirirken, Metaverse, Blockchain ve NFT oyunlarının öne çıkacağını sizlere aktarmıştık. "BGA Blockchain Game Report for 2021" raporunda yer alan bilgilere göre Blockchain tabanlı oyunlar geliştiren girişimler, 2021 yılında toplamda 4 milyar dolar yatırım aldı.

En popüler blockchain oyunları arasında yer alan Axie Infinity ise 20 bin kullanıcı ile başladığı 2021 yılını 2 milyonu aşkın kullanıcı ile tamamladı. 

Blockchain Game Alliance'ın yıllık raporuna göre 2021'in üçüncü çeyreğinde bu alanda 2,32 milyar dolar gelir elde edildi. Yani ikinci çeyreğe göre gelirlerde yüzde 22'lik bir artış yaşandı. Özellikle Eylül ayında 2,5 milyar dolarlık işlem hacmine yükselen pazarda NBA Top Shot ve CryptoPunks satış rekoru kırdı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.