NFT oyunları üçüncü çeyrekte 2,32 milyar dolar gelir elde etti

2021'in ikinci çeyreğine göre gelirleri yüzde 22 artan NFT oyunları, bir taraftan da kazanç elde etmenin bir yolu olarak görülüyor.
NFT oyunları üçüncü çeyrekte 2,32 milyar dolar gelir elde etti

NFT son dönemin en popüler ve merak uyandıran konusu... Blockchain Game Alliance'ın yıllık raporuna göre 2021'in üçüncü çeyreğinde bu alanda 2,32 milyar dolar gelir elde edildi. Yani ikinci çeyreğe göre gelirlerde yüzde 22'lik bir artış yaşandı. Özellikle Eylül ayında 2,5 milyar dolarlık işlem hacmine yükselen pazarda NBA Top Shot ve CryptoPunks satış rekor kırdı. Bundaki en büyük neden NFT oyunlarının kazanç elde etmenin bir yolu olarak görülmesi. 

Bir yıl içinde sektöre 4 milyar dolar yatırım yapıldı. NFT oyun pazarı için 2021 altın yıl oldu. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler birbiri ardına yatırım aldı. Bu yılın başında Animoca Brands, Hong Kong merkezli Animoca Brands, 2,2 milyar dolarlık değerlemeyle 65 milyon dolar yatırım almıştı. Unicorn seviyesine yükselen şirket, açık metaverse oluşturmaya yardımcı olmak için NFT'ler ve oyun yoluyla dijital mülkiyet haklarını yönlendiren dijital eğlence, blockchain ve oyunlaştırma şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Haziran ayında Mythical Games 75 milyon dolarlık yatırım üstünden 6 ay bile geçmeden yeni bir yatırım ile karşımıza çıkmıştı. Mythical Games, C serisi yatırım turunda 150 milyon dolar yatırım aldığını duyurmuştu.

Sonbahar ayları çok hareketliydi

Eylül ayında DappRadar tarafından aktarılan bilgilere göre NFT oyunu olan Axie Infinity'nin geliştiricisi Sky Mavis ve Axie Infinity'nin oyuncuları NFT satışları ile birlikte toplamda 2 milyar dolar gelir elde etmişti. NFT teknolojisi ile oyunların gelir elde edebilmesini sağlayan bir ölçeklendirme çözümü sunan Immutable, yeni bir yatırım aldığını duyurmuştu. Girişim, B serisi yatırım turunda 60 milyon dolar yatırım almıştı. 60 milyon dolarlık yatırım turu Bitkraft Ventures ve King River Capital liderliğinde gerçekleşmişti. Bitkraft Ventures ve King River Capital'ın haricinde ise B serisi yatırım turuna Prosus Ventures, Galaxy Interactive, Fabric Ventures, Alameda Research, AirTree Ventures, Reinventure, Apex Capital ve VaynerFund katılmıştı. Ekim ayında Parallel, 50 milyon dolarlık yeni bir yatırım almış, alınan yatırım ile birlikte Parallel'in şirket değerlemesinin 500 milyon dolara ulaşmış ve söz konusu 50 milyon dolarlık yatırım Paradigm liderliğinde gerçekleşmişti.

Kasım ayında NFT tabanlı sanal emlak oyunu geliştiren Upland 18 milyon dolar yatırım almıştı. Aynı ay, NFT tabanlı metaverse geliştirme hedefi ile yola çıkan Hong Kong merkezli The Sandbox, B serisi yatırım turunda 93 milyon dolar yatırım aldığını duyurmuştu. Söz konusu 93 milyon dolarlık yatırım SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşmişti. Gerçekleşen yatırım ile birlikte SoftBank Vision Fund 2, ilk kez kripto alanında bir yatırım yapmış oldu. Yatırım turunda SoftBank Vision Fund 2'nin haricinde ise Animoca Brands, True Global Ventures, Galaxy Interactive, SCB 10X, Polygon Studios ve Samsung Next gibi önemli yatırımcılar katılmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.