Porsche, Apple ile ortaklık yapabileceğini açıkladı

Bu duyuru, şirketin yıllık sonuçlarının açıklandığı bir video konferans sırasında geldi. Blume, bu projenin detaylarını konuşmak için geçen yıl ABD'ye ziyaret düzenlediklerini de söyledi.
Porsche, Apple ile ortaklık yapabileceğini açıkladı

Dünyaca ünlü spor araba üreticisi Porsche'un CEO'su Oliver Blume, Apple ile birlikte çalışabileceklerini açıkladı. Bu duyuru, şirketin yıllık sonuçlarının açıklandığı bir video konferans sırasında geldi. Blume, bu projenin detaylarını konuşmak için geçen yıl ABD'ye ziyaret düzenlediklerini de söyledi.

Ayrıca arabalarında Apple CarPlay bulunduğunu hatırlatarak bu ortaklığı genişletmek istediklerini kaydetti. Bir taraftan Apple Car projesi tam bir muammaya dönüştü. Bu ortaklığın bu proje nasıl etki edeceği merak konusu oldu. 

Apple'ın elektrik ve otonom araç konusunda en büyük rakibinin Tesla olduğunu söyleyebiliriz. Apple, 2014 yılında Titan Projesi adında otomobil çalışmalarına başlamıştı. Kendi markası altında otonom araç üreteceklerini duyuran şirketin bu konudaki çalışmaları büyük muammaya döndü. Ama alınan son bilgilere göre Apple Car, 2024'te piyasada olacak. Araç hakkında bilinen pek bir şey olmasa da Apple Car tamamen elektrikle çalışacağı söyleniyor. Bataryasının ise nanocell adı verilen teknolojiye dayanacağı belirtiliyor.

Porsche, elektrikli arabalar konusunda iddialı olduğunu geçen hafta gelecek yıl küresel elektrikli şarj istasyon ağını oluşturmaya başlayacağını açıklayarak göstermişti. Porsche yöneticileri tarafından Porsche markalı ilk şarj noktalarının gelecek yıldan itibaren Almanya, İsviçre ve Avusturya'da  kurulacağı söylendi. Ama yetkililer inşa etmeyi planladığı istasyonların sayısı veya maliyetleri hakkında bilgi paylaşmadı.

Porsche'nin öncelikle Avrupa pazarına odaklanacağını daha sonra Çin ve ABD'ye genişlemeyi planladığı açıklandı. Kendi şarj istasyonunu kurmak, elektrikli otomobil üreticileri arasında bir rekabet alanı olarak nitelendiriliyor. Tesla 30 bin Supercharger istasyonundan oluşan kendi özel küresel ağına sahip.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.