Apple'da stajyer olarak başlayan Marc Benioff'un milyar dolar servete uzanan hikayesi

Daha gençlik yıllarında teknoloji olan merakıyla öne çıkan Marc Russell Benioff, henüz 15 yaşındayken kod yazmaya başladı. İlk şirketi Liberty Software'ı o dönem kurdu.
Apple'da stajyer olarak başlayan Marc Benioff'un milyar dolar servete uzanan hikayesi

Bulut bilişim teknolojisinin önemli şirketlerinden biri olan Salesforce kurucusu Marc Russell Benioff'un adını duymayan yoktur. Mayıs 2021 itibarıyla net servet değeri 8 milyar dolar olan girişimcinin hayatına kısa bir göz atalım.

Daha gençlik yıllarında teknoloji olan merakıyla öne çıkan Benioff, henüz 15 yaşındayken kod yazmaya başladı. İlk şirketi Liberty Software'ı o dönem kurdu. Ama Benioff 38 yıllık kariyerindeki dönüm noktası Apple'da staja başlaması idi. Şirketin kapıları Macintosh pazarının büyümesi ve sadık bir müşteri kitlesi yaratması konusunda çalışmalar yapan Guy Kawasaki sayesinde açıldı. (Hatta Benioff sabaha karşı attığı tweet'te ona ne kadar minnettar olduğunu açıkladı.)

Benioff, yazılım konusunda kafasını karıştıran birçok soruyu Kawasaki'ye yönelterek dikkatini çekti. Bu sayede en büyük hayalini gerçekleştirdi.1980'li yıllarda şirket için kod yazması için şirkette staja başladı. Ünlü girişimci o yılları "Apple'da çalıştığım yaz aylarında girişimci hayallerimin gerçekleşebileceğini keşfettim" diyerek anıyor. 

Daha sonra şirketten ayrılan Marc Benioff oradan başka bir teknoloji devi Oracle'a transfer oldu. Henüz 21 yaşında burada çalışmaya başladı. Genç yaşına rağmen başarılarıyla dikkat çeken isim, beş yıl sonra şirketin başkan yardımcılığına (VP) yükseldi. Oracle'in en genç VP ünvanını aldı.1999 yılına gelindiğinde Beinoff için sular ısınmaya başlamıştı. İçindeki heyecanı bastıramayan Marc Benioff, Salesforce.com adında yeni bir işe başlamak için Oracle’dan ayrıldı. O dönem bu hareket birçokları için büyük risk olarak değerlendirildi. 

Ve Salesforce kuruldu

Bu riski almaktan ve girişimcilik yapma isteğinden vazgeçmeyen Marc Russell Benioff; Parker Harris, Dave Moellenhoff ve Frand Dominguez'i yanına alarak şirketi kurdu. Şirketin ilk yatırımı Larry Ellison'dan geldi. Ellison yakın arkadaşına 2 milyon dolar yatırım yaptı. Zaman içinde şirketin yatırımcıları arasına Magdalena Yesil, Halsey Minor, Stewart Henderson, Mark Iscaro gibi oldukça dikkat çekici isimler de katıldı.

Şirket işe 1999 Ekim ve Kasım ayları arasında satış otomasyon yazılımları geliştirerek başladı. Haziran 2004’e gelindiğinde New York Borsası üzerinden hisse senetlerini ilk kez halka arz etti. Buradan 110 milyon dolar gelir elde etti. 

Ekim 2014’de şirket kendi hizmetlerini, satışlarını, pazarlama stratejilerini, istatistiklerini ve topluluklarını kapsayan Customer Success Platform’u Salesforce’la bir araya getirdiğini duyurdu. Ekim 2017’de Salesforce B2B (Business to Business) işletmeler için bir Facebook Analitik Aracı geliştirdi. 2018’de Apple’la işletmeler için uygulama geliştirmede ortaklık kurduklarını açıkladılar.

Kariyerine birçok ilki sığdıran Marc Russell Benioff, şirketi kurduğunda “Yüzde 1” ilkesini ilan etti. Buna göre “Ürün ve hizmet gelirleri ile çalışanlarının zamanlarının” yüzde 1’ini bağışlayacağını açıkladı. O dönem bu açıklama oldukça ses getirdi.

Time satın alınması

Bir taraftan yatırımcı kimliğiyle adından söz ettirmeye başlayan Benioff, eşi Lynne Benioff ile Time Dergisi’ni 190 milyon dolar karşılığında satın alma haberi gündeme bomba gibi düştü. 2018 yılında yapılan bu satın almayla Time Dergisi’nin yeni sahipleri Marc Benioff ve Lynne Benioff çifti oldu. Marc Benioff, Time'ı alarak basılı medya kuruluşlarını satın alan diğer ABD'li milyarderler arasına katıldı. O dönem Twitter üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şöyleydi:

"Time’ın tartışmasız her zaman hepimizi etkileyen gücü, bizi birbirimize bağlayan konuları ele alması ve insanların hikayelerini özgün bir şekilde anlatmasındaydı. Kültür ve tarihimizin bir hazinesi. Bu kuruma derin bir saygımız var ve bu ikonik markanın yöneticileri olmaktan onur duyuyoruz.”

Bu ne ilk ne de son yatırımı idi. Marc Benioff yatırımcılık kariyerine şimdiye kadar 40 girişim sığdırdı. Örneğin bu seneyi hisse senedi ve kripto yatırım platformu Domain Money'e yatırım yaparak açtı. Geçen sene Salesforce'taki iki eski yapay zeka bilimcisi tarafından kurulan yapay zeka destekli You.com 'un20 milyon dolarlık yatırım turuna dahil oldu.

Aynı sene uzaktan öğretimi daha zarif hale getirmek için özel olarak Zoom ile entegre olan bir eğitim teknolojisi girişimi olan Class'a yatırım yapanlar arasındaydı. 2018'de Seattle merkezli kamyon taşımacılık ağı Convoy’un yatırım turuna Dropbox CEO’su Drew Houston, Starbucks’ın eski başkanının kendi yatırım ağı Bezos Expeditions ile dahil oldu. 2016 yılında GoCheck Kids adlı bir görüş yeteneği muayene uygulaması geliştiren Gobiquity'e yatırım yaptı. Bunlar Beinoff'un yatırımcılık kariyerinde öne çıkan satın almalar arasında yer alıyor. 

Benioff, teknoloji dünyasının en önemli ve kariyer yolculuğu örnek alınması gereken isimlerinden biri. Ünlü isim, Haziran 2020 itibariyle Salesforce'ta 4,8 milyar dolar değerinde yüzde 3,36 hisseye sahip. 58 yaşındaki Marc Benioff Salesforce'taki CEO'luk görevini yürütüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.