Convoy, Bill Gates'in katıldığı turda 62 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Convoy, Bill Gates'in katıldığı turda 62 milyon dolar yatırım aldı

Yaklaşık 2 yıl önce karşımıza çıkan Seattle merkezli lojistik uygulaması Convoy, seri B yatırım turunda 62 milyon dolar yatırım almayı başardı. Taşınacak ürünler ve nakliyatçılar arasında bir köprü olarak çalışan Convoy'un bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 80 milyon dolara çıktı.

62 milyon dolarlık yatırım ise hızlandırma programı olan Y Combinator'ın büyüme fonundan yapıldı. Büyüme fonunda yer alan yatırımcılar arasında Bill Gates ve Starbucks eski başkanı Howard Behar'ın bulunduğunu da ekleyelim. Halihazırda ilk turunda ünlü yatırımcılara ulaşan Convoy'un yatırımcıları arasında Code.org kurucu ortakları Hadi ve Ali Partovi; Amazon CEO'su ve kurucusu Jeff Bezos; eBay kurucusu Pierre Omidyar; Salesforce CEO'su Marc Benioff ve Dropbox kurucu ortağı Drew Houston bulunuyor. Yeni yatırımıyla bir ilke de imza atan Convoy, Y Combinator'ın hızlandırma programı içinde bulunmadığı halde kurumdan yatırım alan ilk girişim oldu.

ABD'nin doğu yakasında hizmet verecek

Yatırımı ilginç kılan ise Convoy uygulamasının fikrinin bundan iki yıl önce Greylock Partners ve Y Combinator'ın birlikte düzenlediği bir etkinlik sırasında ortaya çıkmış olması. Kısacası Y Combinator, ortaya çıkmasında katkısı olduğu bir projeye yatırım yapmış oldu.

Taşınacak mallar ile nakliyatçıları algoritmalar sayesinde mobil uygulaması üzerinden bir araya getiren Convoy, aldığı yatırımla birlikte ürün geliştirme sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Yapılan yatırımla birlikte ABD'nin her köşesine açılmayı hedefleyen Convoy'un CEO'su Dan Lewis yaptığı açıklamalarda gelecek yıl ülkenin doğu yakasında hizmet vermek istediklerini de belirtti.

Yatırım, yeni nesil lojistik servislerinin yaygınlaşmasını da hızlandıracak. Benzer servisleri Türkiye dahil birçok pazarda daha sık duyabiliriz.

Yorumlar (3)
  1. Borusan ETA nasıl gidiyor acaba sesleri çıkmıyor ....

  2. Eleştirmen Eleştirmen

    Tükiye'de ilk zamanlar lojistic hizmetleri iyi durumda iken şu an eksiye dönmüştürAnlaşmalı firma olarak dahi çok uygun fiyatlarla kargo gönderemiyorsunuz.Avrupa'nın çok gerisinde kalan bir lojistic hizmeti ve ücretler çok pahalı.Kargo firmaları diyebilir ki burası Türkiye benzin,mazot pahalı,ofis giderleri,eleman maaş ve sigortaları aşırı yüksek.Evet bu da doğrudur.Anlaşılabilir.Ama bu sorunları ortadan kaldırabilmek ve bu işten gerçekten iyi kalite hizmet vererek para kazanmak isteyen firmalar bu haberde okuduğumuz gibi farklı teknoloji alt yapılarını sağlayarak işlerini çok geliştirebilirler.Türkiye lojistic sektorü için yatırım yapılabilecek ve hali hazırda müşterisi olan bir ülke.Buna yurtdışı bağlantıları eklersek oldukça iyi bir potansiyel.Fakat bu potansiyel şu an bir kaç firmanın elinde ve biz de onları kullanmaya mecburuz..Hizmet yok.Kalite yok.Fiyatlar pahalı.Teknoloji yok.

    Borusan bikoli uygulamasını kapattı.Belki bukoliyi markafoni için kurmuştu.Ama bir şirket veya bir kaç şirket için logistic hizmeti sunuyorsanız başarısız olursunuz.TÜRKİYE BÜYÜK!

  3. Hasanbey Hasanbey

    Bunu zaten türkiyede yıllar önce Yasin Oral yaptı. Evden Eve Nakliyat platformları.