Odağına oyun ekosistemini alan yatırım şirketi: Griffin Gaming Partners

2019 yılında Nicholas Tuosto ve Phil Sanderson tarafından Santa Monica'da kurulan Griffin Gaming Partners, oyun ekosisteminde yer alan firmalara yatırım yapma hedefi ile yola çıktı. 
Odağına oyun ekosistemini alan yatırım şirketi: Griffin Gaming Partners

Geçtiğimiz günlerde mobil oyunlar geliştiren Spyke Games'in 55 milyon dolar tohum yatırım aldığını sizlere aktarmıştık. Söz konusu 55 milyon dolarlık tohum yatırımı, oyun sektöründe yaptığı önemli yatırımlarla karşımıza çıkan Griffin Gaming Partners tarafından yapıldı. 

Bu haberimizde ise önemli bir yatırım firması olan Griffin Gaming Partners'a yakından bakacağız. 2019 yılında Nicholas Tuosto ve Phil Sanderson tarafından Santa Monica'da kurulan Griffin Gaming Partners, oyun ekosisteminde yer alan firmalara yatırım yapma hedefi ile yola çıktı. 

Oyun ekosistemi için 235 milyon dolar!

2020 yılının Kasım ayında paylaşılan bilgilere göre Griffin Gaming Partners, oyun girişimlerine yatırım yapmak için 235 milyon dolarlık bir fon oluşturdu.

ABD'nin yanı sıra Meksika'da da bir ofise sahip olan Griffin Gaming Partners'ın bugüne kadar toplamda 30'a yakın yatırım gerçekleştirdiğini de ekleyelim. Sadece oyun geliştiren girişimlere değil aynı ekosisteminde yer alan tüm çözümlere yatırım yapan Griffin Gaming Partners'ın yatırım yaptığı girişimler arasında oldukça önemli isimler de yer alıyor.

Griffin Gaming Partners portföyünde ise Discord, Forte, Overwolf, Winzo, AppLovin, Tactile, Subspace, Palm, One More Game!, SuperTeam Games, Neon Machine, Skillz, Theorycraft Games, Spyke Games, Frost Giant Studios, GGWP, Player's Lounge, Hadi, Wave, N3TWORK, Funzy, Alethea AI, Million Victories, Latitude, Supersocial ve Wizard Labs bulunuyor.

Portföy içinde yer alan oyun odaklı iletişim servisi Discord'un değerlemesinin 15 milyar dolar barajını geçtiğini de ayrıca ekleyelim. Ülkemizdeki girişim ekosisteminin özellikle mobil oyun konusunda oldukça güçlü olduğunu geçtiğimiz dönemlerde pek çok kez sizlere aktarmıştık.

Türkiye'den iki yatırım

Tam da bu nedenle Türkiye'nin Griffin Gaming Partners için önemli bir pazar olduğunu söyleyebiliriz. Griffin Gaming Partners'ın şu ana kadar Türkiye'de yatırım yaptığı iki girişim bulunuyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Griffin Gaming Partners'ın Türkiye'de yatırım yaptığı girişimlerden biri Spyke Games. Yatırım yapılan diğer girişim ise İstanbul merkezli bir mobil oyun firması olan Hadi.

Griffin Gaming Partners, geçtiğimiz Kasım ayında Hadi girişimine 5,2 milyon dolar tohum yatırım yaptı. Griffin Gaming Partners'ın yatırımlarına baktığımızda şirketin, tohum yatırım turlarından D serisi yatırım turlarına kadar tüm aşamalardaki yatırım turlarına katıldığını da görüyoruz. Griffin Gaming Partners'ın hem ülkemizde hem de tüm dünyada gerçekleştirdiği yatırımları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.