Düşük internet hızına ücretsiz fesih hakkı geldi

Yayımlanan düzenlemelere göre aboneye sunulan internet hızının hizmet sağlayıcısı tarafından sunulamadığı durumlarda kullanıcılar, herhangi bir ceza veya cayma bedeli ödemeden aboneliğini sonlandırabilecek
Düşük internet hızına ücretsiz fesih hakkı geldi

Geçtiğimiz yıllara oranla daha hızlı ve stabil internet altyapılarına sahip olsak da halen pek çok hizmet sağlayıcısı abonesine vadettiği internet hızlarını sunamıyor. Kullanıcılar düşük internet hızları nedeniyle aboneliklerini iptal etmek istediklerinde ise karşılarına cayma bedeli gibi cezalar çıkıyordu. 

Bugün Resmi Gazete'de karşımıza çıkan bilgilere göre bu durum değişiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Tüketici Hakları Yönetmeliğinde yaptığı düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan düzenlemelere göre aboneye sunulan internet hızının hizmet sağlayıcısı tarafından sunulamadığı durumlarda kullanıcılar, herhangi bir ceza veya cayma bedeli ödemeden aboneliğini sonlandırabilecek. Kısacası taahhüde aykırı internet hızı alan aboneler cezasız bir şekilde aboneliğini fesih edebilecek.

Yayımlanan düzenlemeler içinde pek çok başka yenilik de yer alıyor. Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kullanıcıların elektronik haberleşme aboneliklerini e-imza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı bilgileri ile e-Devlet kapısı üzerinden başlatabileceklerini de duyurdu.

Bunların yanı sıra gerçek zamanlı dijital görüşme ile kimlik doğrulaması yapılarak abone de olunabilecek. "Bu kampanyaya üye olursanız …. kampanyasını da onaylamış sayılırsınız" devrinin bittiğini de paylaşan Sayan, düzenleme ile abone onayı gerektiren işlemlerin tek onay altında birleştirilemeyeceğini ve ayrı ayrı onay alınacağını da belirtti.

Düzenlemelere göre paket, kampanya ve tarifeler aynı isimle tanıtılamayacak. Her paket tek bir isimle tanıtılacak. Bu sayede hatalı aboneliklerin ve paketler konusundaki kafa karışıklıklarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Kullanıcılara artık geçmişe dönük tüm tarifeleri de hizmet sağlayıcılarının web siteleri üzerinden takip edebilecek. Düzenlemeye göre mevcut, kaldırılan ya da abone alımına kapalı geçmiş tarifelerin tamamı web sitelerinde yer alacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.