Tech.eu, sağlık alanında Avrupa'da en çok yatırım alan 15 girişimi listeledi

Tech.eu, sağlık alanında yapılan Avrupa'nın en büyük 15 yatırım turunu derledi. Yatırımların toplam bedeli 2,3 milyar Euro'ya ulaştı.
Tech.eu, sağlık alanında Avrupa'da en çok yatırım alan 15 girişimi listeledi

Covid-19 virüsü ilk olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti Wuhan kentinde ortaya çıktı. Bu tarihin üzerinden iki yıl geçti. Salgın en çok sağlık sektörünü kökten değiştirip dönüştürdü. Özellikle dijital sağlık ve evde bakım hizmetleri bu alanın önemli bir aracı haline geldi.

Bu süreçte sağlık teknolojilerinin sunduğu fırsatlar konusunda toplumun farkındalığı arttı ve gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Sağlık alanının vaad ettiği potansiyelden yararlanmak isteyen yatırımcıların yaptıkları yatırımlar ön plana çıktı. Avrupa'nın teknoloji alanında önde gelen medya şirketi ve araştırma portalı Tech.eu geçen hafta 2021'de Avrupa genelinde yapılan ve en çok yatırım alan 15 önemli sağlık teknolojisi yatırımını sıraladı.

Yatırımlar, sağlık teknolojileri ve tıbbi teknolojilere odaklandığı görülüyor. Listede uzaktan tedavi yapan sağlık girişimleri ön plana çıktı. Yapılan araştırmaya göre bu şirketlere yapılan toplam yatırımın bedeli 2,3 milyar Euro'ya ulaştı.

En yüksek yatırım, Haziran ayında İngiltere merkezli CMR Surgical'a yapıldı. 600 milyon dolarlık yatırım, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde ve Ally Bridge Group tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Bu yatırımla şirketin değeri 3 milyar dolara çıktı. Şirket, tıp alanında cerrahlar için robotik teknolojiler geliştiriyor. İngiltere'de ve ayrıca Avrupa, Hindistan, Orta Doğu ve Avustralya pazarında faaliyet gösteriyor. 

İkinci sırada tele-tıp alanında faaliyet gösteren Kry'ye yer alıyor. Doktor ve hastaları bir araya getiren girişim, 262 milyon Euro yatırım aldı. Nisan ayında yapılan yatırım, CPP Investments and Fidelity Management & Research tarafından gerçekleşti. Fransa merkezli Kry, 2020'de yıldan yıla yüzde 100 büyüme gösterdi. Şirket, 2018'in Nisan ayında 66 milyon dolar yatırım almıştı.

Listenin üçüncü sırasında İngiltere merkezli bir şirket göze çarpıyor. Taşınabilir diyaliz makineleri üreten Quanta Dialisys, Haziran ayında 245 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım, Glenview Capital ve Novo Holdings'ten geldi. Fransa merkezli bir diğer girişim olan Owkin en çok yatırım alan girişimlerin dördüncü sırasında yer alıyor. İlaç geliştirme alanında çalışan şirket, Kasım ayında Sanofi'den 180 milyon dolar yatırım aldı. Beşinci yatırım yine Fransa merkezli bir şirkete yapıldı. Ekim ayında 165 milyon dolarlık yatırım alan DNA Script, aşı Moderna ile yaptığı ortaklıkla adını duyurmuştu. 

Listeye 15'inci sıradan giren yatırım ise 80 milyon Euro ile Tip 2 diyabet tedavisi için dijital çözüm sunan sağlık teknolojisi girişimi Oviva yapıldı. Oviva, 80 milyon dolarlık yatırımı; İngiltere, Almanya, İsviçre ve Fransa'daki operasyonel konumunu daha da güçlendirmek için kullanacağı biliniyor. Tech.eu tarafından oluşturulan detaylı listeye buradan göz atabilirsiniz.

Tech.eu, geçen sene 2021'de Avrupa'da gerçekleşen en büyük 20 yatırım turunu listelemişti. Bu listeyle Avrupa'nın en büyük 20 yatırım turunu derlemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.