Tech.eu, 2021'de Avrupa'da gerçekleşen en büyük 20 yatırım turunu listeledi

Tech.eu, Avrupa'nın en büyük 20 yatırım turunu derledi. Verileri incelediğimizde en büyük yatırım turlarının neredeyse yarısının 1 milyar dolardan daha büyük olduğunu görüyoruz.
Tech.eu, 2021'de Avrupa'da gerçekleşen en büyük 20 yatırım turunu listeledi

Dün sizlerle 2021 yılında Türkiye'de en fazla yatırım alan girişimleri paylaştık. Türkiye'deki ilk 10 girişime baktığımızda en düşüğü 12 milyon dolardan en yükseği 1.85 milyar dolara kadar gerçekleşmiş yatırımlarla karşılaşıyoruz. Türkiye'nin en değerlisi Trendyol olurken onu Getir ve Dream Games izliyor.

Alman girişimlerin ağırlıklı olduğu listede Türkiye'den Trendyol var

Türkiye'de durum böyleyken Avrupa'da daha büyük yatırım turları karşımıza çıkıyor. Tech.eu da bu kapsamda, Avrupa'nın en büyük 20 yatırım turunu derledi. Verileri incelediğimizde en büyük yatırım turlarının neredeyse yarısının 1 milyar dolardan daha büyük olduğunu görüyoruz. Listeye baktığımızda adeta bir Almanya liderliği ile karşılaşıyoruz, zira 20 girişimin 8'i Almanya merkezli. Listede aynı zamanda Hollandalı ve İsveçli girişimlerin de ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere'den 3 girişimin yer aldığı listede bir de Türk girişim var; Trendyol.

Fintech ve market teslimatı sektörleri önde

Avrupa'nın en büyük yatırım turlarında öne çıkan sektörler fintech ve market teslimatı diyebiliriz. Bu sektörlerin yanı sıra teknoloji ürünleri kiralama platformları, omnichannel platformlar, dijital platformlar, elektrikli şarj istasyonları da dikkat çekiyor. Aynı zamanda Yemeksepeti'nin sahibi olan Almanya merkezli Delivery Hero'nun da listeye 4. sıradan giriş yaptığını görüyoruz. 

Listenin ilk sırasına baktığımızda ise bizi İsveç merkezli bir girişim olan Northvolt karşılıyor. 2.75 milyar dolarlık turla bu ünvana sahip olan Northvolt, sürdürülebilir lityum iyon piller üretiyor. 

Bu noktada yatırımların girişimlerin bu yıl içinde aldığı toplam yatırımlar olmadığını ve "mega yatırım turları" olduğunu belirtelim. Yani aslında bakarsak Trendyol'un 2021'de aldığı toplam yatırım miktarı iki turda 1.85 milyar dolar. Ancak Trendyol'un tek turda getirdiği para ise 1.5 milyar dolar. Liste de buna göre düzenlenmiş. 

Listede Fransa ve İspanya gibi ülkelerden yatırımlar olmaması da ilginç bir nokta. Fransa son dönemde Avrupa'da girişimcilik konusunda önemli girişimlere ev sahipliği yapıyor ve sektör Fransa'da her geçen gün daha fazla gelişiyor. Benzer bir şekilde İspanya da girişim dünyasına önem veriyor. Hatta hatırlarsanız İspanya geçtiğimiz günlerde girişimciler ve yatırımcılar için vergi muafiyeti yasasının taslağını onaylamış ve bakanlar, bu yasa ile hisse senedi opsiyonu geliri üzerindeki vergi muafiyetini yılda 12 bin eurodan 50 bin euroya yükseltmeyi kabul etmişti. Ancak bunun etkilerini bu kadar kısa sürede değil de önümüzdeki dönemde daha fazla hissedecek gibiyiz.

Sonuç olarak Almanya'nın başı çektiği liste bir hayli ilgi çekici ve Avrupa'nın girişimcilik ekosistemi ve trendler konusunda az çok ipucu veriyor.

Tech.eu tarafından oluşturulan detaylı listeye buradan göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.