Önümüzdeki yıl halka açılmaya hazırlanan Ola, aldığı yeni yatırımla değerlemesini 7,3 milyar dolara çıkardı

Hindistan merkezli araç çağırma girişimi Ola, Edelweiss'in liderliğinde 139 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna IIFL, Siddhant Partners, Tejal Merchantile ve Hero Enterprise da katıldı.
Önümüzdeki yıl halka açılmaya hazırlanan Ola, aldığı yeni yatırımla değerlemesini 7,3 milyar dolara çıkardı

Geçtiğimiz yıl Hindistan merkezli araç çağırma girişimi Ola'nın Amsterdam merkezli elektrikli scooter üreticisi olan Etergo'yu satın aldığını yazmıştık. Bu satın alma şirketin elektrikli araç birimi Ola Electric tarafından yapılmıştı. Yapılan anlaşmanın detayları verilmemişti.

Önümüzdeki yılın başında halka arz olmaya hazırlanan Ola, Hindistan'ın önemli şirketlerinden biri olan Edelweiss'in liderliğinde 139 milyon dolar yatırım aldı. Değerlemesini 7,3 milyar dolara çıkardı. Yatırım turuna IIFL, Siddhant Partners, Tejal Merchantile ve Hero Enterprise da katıldı. Yeni yatırım, Temasek ve Warburg Pincus liderliğinde gerçekleşen 500 milyon dolarlık yatırımdan sonra geldi. 

Bhavish Aggarwal, Ankit Bhati tarafundan 2010 yılında kurulan Ola, Hindistan'ın yanı sıra Avustralya, İngiltere ve Yeni Zelanda'da faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde 3 bin çalışana sahip olan platformda bir milyondan fazla sürücü yer alıyor. Şirket, 32 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Şirket, şehir içi araç çağırma, aracı 12 saatlik kullanmak üzere bireysel araç kiralama gibi hizmetler veriyor. Mobil ödeme sistemiyle çalışıyor. Ola, global rakiplerinden ayrışarak kullanıcıların rezervasyonlarla araç ayırmasına da izin veriyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında elektrikli scooterlarını piyasaya süren firma, çip sıkıntısı nedeniyle aracın teslimatını birkaç kez ertelemişti. Ola, yeni filo çözümleri oluşturmak ve küresel pazarlar için mobilite çözümleri keşfetmek amacıyla iş birliği yapmak için Hyundai ve Kia'dan 300 milyon dolar yatırım almıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.