Clubhouse'a konuşmaları kaydetme özelliği geliyor

Clubhouse'un yeni "Replays" özelliği sayesinde kullanıcılar bir odada gerçekleşen oturumu kayıt altına alabilecek, profillerine ya da kulübe kaydedebilecek veya cihazlarına indirebilecek. 
Clubhouse'a konuşmaları kaydetme özelliği geliyor

Pandemi döneminde yıldızı parlayan Clubhouse, aşılanmanın yaygınlaşması ve karantina süreçlerinin bitmesiyle Türkiye'deki süksesini kaybetti. Andressen Horowitz gibi yatırımcıların desteklediği şirket, kendini güncellemeye devam ediyor. 

Bu kapsamda Clubhouse, Ekim ayından itibaren "Replays" özelliğini yayına alacağını duyurdu. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar bir odada gerçekleşen oturumu kayıt altına alabilecek, profillerine ya da kulübe kaydedebilecek veya cihazlarına indirebilecek. 

Bu arada odada gerçekleşen konuşmaların herkes tarafından kaydedilemeyeceğini belirtelim. Özellike yalnızca içerik üreticiler ve moderatörlerin kullanımına açık olacak. Odalarda kaydetme seçeneği ise tasarıma eklenen bir düğme üzerinden açılıp kapatılabilecek. Kayıt özelliğinin yalnızca herkese açık odalarda kullanılabildiğini de ekleyelim. 

Ses Klipleri 

Replays ile odadaki sohbetlerin tamamen kaydedilmesinin yanı sıra 30 saniyelik paylaşılabilir ses kliplerinin oluşturulması da mümkün. Bugünden itibaren beta sürümü ile karşımıza çıkacak olan özellik ses kliplerini Instagram, Twitter, Facebook, iMessage veya WhatsApp'ta paylaşmanızı sağlayacak.

Tahminimce bu klipler odaları tanıtmakta ve kullanıcıları kaydedilen içeriklere çekmekte önemli bir rol oynayacak.

Genişletilmiş arama özellikleri

Yeni güncellemeler kapsamında Clubhouse, genişletilmiş arama (Universal Search) özelliğini de platforma ekledi. Böylece arkadaşlarınızı, ilgi alanlarınıza hitap eden yeni kulüpleri ve etkinlikleri çok daha kolay bir şekilde bulabileceksiniz.

Genişletilmiş arama özelliği iOS ve Android sürümlerinde bugünden itibaren yer almaya başlıyor. Özellik ilk olarak keşfet sekmesinde kendini gösterecek. Sonrasında ise hallway kısmına taşınacak.

Spatial Audio Android'e geliyor

Clubhouse iOS kullanıcıları için Ağustos ayında surround ses benzeri spatial audio'yu yayına aldığını duyurmuştu Yeni güncelleme kapsamında bu özellik, Android kullanıcılarının da ilgisine sunuluyor.

Bu yeni özelliklerin, Clubhouse'un yarattığı başarıyı sürdürmesinde ne kadar etkin olacağını hep birlikte izleyip göreceğiz. Clubhouse'un kullanıcı tabanından rol çalmaya yeltenen LinkedIn, Discord ve Facebook sosyal ağlar, henüz tam olarak başarıya ulaşmış değil. Ancak Twitter Spaces ve 240 bin indirmeye ulaşan  Spotify Greenroom'un Clubhouse ile ciddi bir rekabete girdiğini söylemek mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.