Martı, Actera ve EBRD'den Seri B yatırımı aldı

Elektrikli scooter paylaşım girişimi Martı, Actera'dan yatırım aldı.
Martı, Actera ve EBRD'den Seri B yatırımı aldı

Elektrikli scooter paylaşım girişimi Martı'nın yatırım turunda olduğu bir süredir radarımızdaydı. EBRD'nin yatırımcısı olduğu Actera III fonunun kurucusu olduğu ve Lüxemburg'da yer alan Perpetual Motion, Martı Technologies Inc.'e ortak oldu. Siz Martı Technologies Inc. demeden biz paylaşalım, Martı 30 Nisan 2021'de Türkiye'deki ortaklığını ABD merkezli kurduğu Martı Technologies Inc.'e devretti.

Yatırıma uzanan yolculuksa 2018'de başlıyor. O yıl, Actera'nın Actera III fonuna Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da yatırımcı olarak katılmıştı. Geçen süre içerisinde başka yatırımlar da yapan fon, Martı'ya yatırım yapmak için 26 Mayıs 2021'de Lüxemburg'da Perpetual Motion yani "sürekli hareket" isminde şirketi kurdu ve 14 Haziran'da şirketin resmi kaydını tamamladı. Perpetual Motion'dan yatırımı alan Martı, yatırıma dair yasal izinleri de tamamladı.

Bu yatırım turuna EBRD ve Actera haricinde Autotech Ventures, Beco Capital, Endeavor Catalyst ve Kevin P. Ryan’ın katıldı.Yatırımın bedeli ile ilgili rakamın henüz açıklanmadığını ama önümüzdeki süreçte sizlerle paylaşacağımızı belirtelim.

2020'nin Temmuz ayında 212 ve Wamda Capital'dan 25 milyon dolar yatırım alan girişimin daha bir yıl tamamlamadan yeni turu kapatması ise dikkat çekici. Bu süreçte Martı'nın son rakamlarına  ve detaylarına bakacak olursak: Ocak ayında açıklanan bilgilere göre Martı'nın kullanıcı sayısı 5 milyonu geçti. 20 kişiyle başladığı işe bini aşkın çalışanla devam eden şirket, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir, Ordu, Sakarya ve Gaziantep gibi şehirlerde faaliyet gösteriyor. Bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse; Martı araçları ilk defa Kadıköy sokaklarında çıkmış ve olumlu geri dönüşler sayesinde Avrupa yakasına açılmıştı. Şimdi ise bu açılma Türkiye'nin belirli kısımlarına yayılmış durumda. 

Elektrikli scooter pazarı, bilhassa pandemi döneminde insanların toplu taşımadan uzaklaşması ile daha fazla rağbet görmeye başladı. Bu kapsamda Ankara merkezli elektrikli scooter paylaşım girişimi olarak karşımıza çıkan HOP!, Inveo Yatırım Holding'den yatırım almıştı

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.