Yapay zeka destekli sağlık uygulaması Ada Health, 90 milyon dolar yatırım aldı

Berlin merkezli Ada Health, Alman ilaç devi Bayer'in yatırım kolu Leaps tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 90 milyon dolar yatırım aldı.
Yapay zeka destekli sağlık uygulaması Ada Health, 90 milyon dolar yatırım aldı

4 yıl önce sizlere Ada Health adlı girişimi detaylı olarak aktarmıştık. Şimdi ise Berlin merkezli Ada Health, Alman ilaç devi Bayer'in yatırım kolu Leaps tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 90 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırım turunda Vitruvian Ventures, Inteligo Bank, F4 ve Mutschler Ventures da yer aldı. Ada Health'in 90 milyon dolar topladığı B Serisi'ne Samsung'un da Samsung Catalyst Fund ile katıldığının altını çizelim.

Yeni yatırımla birlikte Ada Health'in bugüne kadar aldığı yatırım miktarı 150 milyon doları geçti. Samsung Electronics’in eski baş strateji sorumlusu ve kurumsal başkanı Young Sohn da Ada Health'in yönetim kuruluna katıldı. 

Şirket aldığı yatırımı, 2 milyon kullanıcıyla halihazırda en büyük pazarı olan ABD’de genişlemek için kullanacağını açıkladı. Ayrıca şirketin algoritmaları geliştirilecek ve platformun kullanım dili artırılacak.

2011 yılında girişimciler Claire Novorol, Martin Hirsch ve Daniel Nathrath tarafından kurulan Ada Health, uygulamasının 11 milyondan fazla indirildiğini söylüyor. Platformu kullanmak için öncelikle hastanın semptomlarını girmesi ve yapay zeka sohbet botunun sorunu belirlemeye çalışmak için sorduğu sorulara cevap vermesi gerekiyor. Bundan sonra, uygulama hastaya nedenleri ve olasılıkları sunuyor; sorunu gidermek için ne yapılması gerektiğine dair bazı önerilerde bulunuyor. Ada Health'i bireysel kullanıcılar ücretsiz olarak kullanabiliyor, kurumsal müşterilerden ise belirli bir ücret talep ediliyor. 

Ada Health’in ABD dışında, Birleşik Krallık, Almanya, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin her birinde yaklaşık 1 milyon olmak üzere yaklaşık 4 milyon kullanıcısı bulunuyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.