Paribu dördüncü yılında 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı

2017’de işleme açılan Paribu, 1,5 milyon kullanıcıya ve günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmine ulaştı. Paribu, blokzincir teknolojisini üretenleri destekleyen Paribu Hub ve kripto para ile ödeme yapma imkanı sunan Paribu Card ile öne çıkıyor.
Paribu dördüncü yılında 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı

Kripto para borsası Paribu, 4 yılda 1,5 milyon kullanıcıya ve günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmine ulaştı. Paribu'nun ortalama işlem hacmi ise 800 milyon dolar. Paribu'ya günde yaklaşık 8 bin yeni kullanıcı katılırken, bu sayı bazı günler 40 bine ulaşıyor.  

Yasin Oral tarafından kurulan Paribu'nun ilk olarak 14 Şubat 2017’de işleme açıldığını hatırlatalım. Şubat 2021 itibarıyla yatırımcılar; Paribu’da Bitcoin, Litecoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, Tether, Ontology, Chainlink ve Cardano’nun da aralarında bulunduğu toplam 32 kripto para birimini alıp satabiliyor. 

Paribu CEO’su Yasin Oral yaptığı açıklamada kripto para dünyasında Paribu'nun rolünü şöyle yorumladı:

 “2021 yılında, yeni nesil finansı Türkiye’ye anlatan ve yarının dünyasını tüm yatırımcılar ile buluşturan platform olarak yine sektöre ilkleri getirmeye devam edeceğiz

4 yıl önce dünyada kripto paraların toplam piyasa değeri 18,26 milyar dolar, günlük işlem hacmi 100 milyon dolar düzeyindeydi. Bugün ise toplam piyasa değeri 1,3 trilyon dolara, işlem hacmi de 220 milyar dolara yükseldi

Şubat 2021 itibarıyla Paribu’nun kullanıcı sayısı 1,5 milyona ulaştı. Paribu’nun günlük işlem hacmi 1 milyar dolar barajını aştı. Ortalama işlem hacmi ise 800 milyon dolar. Paribu bugün, sağladığı işlem hizmeti ve yenilikleriyle sektörün öncüsü kimliğini sürdürüyor. Paribu’ya günde yaklaşık 8 bin yeni kullanıcı katılıyor, bu sayı bazı günler 40 bini buluyor

Paribu Card

Paribu, sektörde regülasyonların ve yeni uygulamaların gelişmesi için çalışmalara devam edecek. Paribu, kullanıcılarının kripto para ile ödeme ve alışveriş yapma imkanına kavuşması için 3 ay önce Paribu Card'ı çıkardı. Paribu Card'a başvuru yapan kullanıcılar, yakın zamanda karta kavuşacak.

Paribu Hub

Paribu buna ek olarak  yerli bir blokzincir ağı oluşturmak için önemli adımlar atmaya başladı. Şirket, blokzincir alanında eğitim bursları sağlayan, yakında start-up’lara yatırım ve iş geliştirme danışmanlığı desteği de verecek olan Paribu Hub’ı hayata geçirdiklerini hatırlattı. Yasin Oral konuyla ilgili şöyle konuştu:

 Türkiye’nin blokzincir teknolojisinin tüketicisi değil üreticisi olması hedefiyle hayata geçirilen Paribu Hub, bu ekosisteme katkı sağlamak, insan kaynağı yetiştirmek ve girişimlere destek vermek için kuruldu. Eğitimlerin ardından yüksek potansiyeli olan gençlere istihdam yaratacak Paribu Hub, projelerini hayata
geçirmek isteyen kişi ve start-up’lara destekler sağlayacak. 

Oral, Türkiye’de kripto para dünyasındaki gelişmeleri ise şöyle yorumladı:

“Türkiye’de kripto paralara ilgi 2020 başlarında artmaya başladı. Pandemi döneminde de hızlı yükselişini sürdürdü. 2021’in başlamasıyla birlikte geçtiğimiz yıl gözlemlediğimiz ilgi artarak devam ediyor. Türkiye’de piyasanın daha da derinleşmesi ve yatırımcıların sayısının artması için önümüzdeki en önemli süreç regülasyonlar olacaktır. Kripto paralara yönelik yasa ve yönergeler sektör ve yatırımcı için de olumlu etkiler yaratacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.